KMKM Warszawa

1 sierpnia z tramwajami

tarcza liniowa W

1 sierpnia po raz kolejny na tory wyjechały zabytkowe tramwaje linii W. 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była okazją do przejażdżki wagonami, które pamiętają tamte czasy.

Obsługa linii W składała się z dwóch brygad. Do obsługi pierwszej skierowano wagon typu Lw nr 541, a do drugiej – wagon typu K nr 445, który pod koniec kursowania został zastąpiony wagonem typu N nr 716.

Obsługa konduktorska tramwajów linii W została powierzona członkom naszego klubu, a także przyjaciołom z łódzkiego Klubu Miłośników Starych Tramwajów, którzy służbę pełnili w ramach wymiany konduktorskiej. W czasie przejazdu opowiadaliśmy o mijanych miejscach, a także o udziale Tramwajów Warszawskich w powstaniu.

Tramwaje obu brygad spotkały się o godzinie 17:00 pod Muzeum Powstania Warszawskiego, aby w godzinę “W” uczcić Bohaterów tamtych dni.

Z racji przypadania 1 sierpnia na niedzielę, na torach jednocześnie kursowały także tramwaje linii T. Dodatkową atrakcją był wyjazd wagonu 4N nr 873 z 1961 roku, który stosunkowo rzadko pojawia się w obsłudze liniowej.

O wyjątkowości tego dnia przypominały wszechobecne flagi Polski i Warszawy oraz inne symbole, które we wspólnym zestawieniu budowały poczucie pamięci o tamtych dniach i dawały nadzieję na to, że już nigdy nie będziemy musieli do nich wracać.

Linia “W” uruchamiana jest nieprzerwanie od 2000 roku – za wyjątkiem pandemicznego 2020 roku, kiedy wprowadzone ograniczenia nie przemawiały za uruchamianiem dodatkowych linii. Tegoroczne przejazdy odbywały się już po raz dwudziesty.