KMKM Warszawa

111 lat tramwaju elektrycznego

Już od 111 lat po warszawskich ulicach jeżdżą tramwaje elektryczne. Dziś nawet nie wyobrażamy sobie jak niebagatelne było to wydarzenie w 1908 roku oraz jak nasze życie wyglądałoby bez tramwaju w ogóle.

Pierwszy tramwaj elektryczny ruszył 26 marca 1908 roku z placu Krasińskich do placu Unii Lubelskiej na trasie linii 3. Przejazd tego dystansu zajął 25 minut. Dziś historyczny przebieg tej linii z placu Krasińskich przez Miodową i Królewską do Marszałkowskiej jest nie do odtworzenia ze względu na likwidację torowiska na wspomnianych ulicach. Dlatego w celu uczczenia tej rocznicy, wraz z Zarządem Transportu Miejskiego oraz Tramwajami Warszawskimi, uruchomiliśmy w weekend 30-31 marca linię E która woziła podróżnych na trasie z placu Narutowicza do pętli Marymont-Potok. Linię obsługiwały trzy historyczne wozy.

W ten sam weekend odbyło się również otwarcie Izby Pamięci Tramwajów Warszawskich. Kustoszowi Izby czyli Panu Dariuszowi Walczakowi, przy naszej skromnej pomocy, udało się zebrać bardzo dużo ciekawych pamiątek i eksponatów oraz ogrom archiwalnych zdjęć.
Izbę Tradycji można zwiedzać w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, w godzinach 10-18. Izba Tradycji mieści się na terenie Zajezdni Mokotów przy ulicy Jana Pawła Woronicza 27.