KMKM Warszawa

114. rocznica elektryfikacji tramwajów

26 marca 2022 roku minęło 114 lat od kiedy po Warszawie kursują tramwaje elektryczne. Do pełnej elektryfikacji wszystkich ciągów doszło w 1908 roku.

Otwarcie pierwszego zelektryfikowanego fragmentu miało bardzo uroczysty charakter. Po mszy w kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście wyruszyła procesja pracowników Tramwajów Miejskich. Na placu Krasińskich odbyło się poświęcenie wagonów i po wysłuchaniu przemówień oraz przecięciu wstęgi pierwszy tramwaj wyruszył na trasie z placu przez Miodową, Krakowskie Przedmieście, Królewską, Marszałkowską na Mokotów. Linia ta oznaczona została jako “3”. Przebudowa całej sieci zakończyła się w sierpniu 1908 roku – właśnie wtedy po Warszawie kursowały już tylko tramwaje elektryczne.


Pierwotnie planowana na 26 marca parada, z uwagi na wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych w Warszawie i zablokowanie głównych ciągów komunikacyjnych, nie mogła się odbyć we właściwym terminie. Odbyła się jednak tydzień później – 2 kwietnia w sobotę. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnymi siłami przez Tramwaje Warszawskie oraz nasze stowarzyszenie. Pomimo dość ciekawych warunków pogodowych, w przejeździe udział wzięło około 175 osób.

Parada swój początek miała tradycyjnie na placu Narutowicza, a jej trasa wiodła przez Aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, aleję Zieleniecką, Targową, plac Wileński, Ratuszową, Jagiellońską, rondo Starzyńskiego, most Gdański, rondo Radosława, Okopową, Towarową do miejsca startu – na plac Narutowicza.

Podczas przejazdu obok muru Starych Powązek, tramwaje na chwilę zatrzymały się i dzwonkami “pożegnały” Dariusza Walczaka, którego doczesne szczątki zostały złożone właśnie na tej stołecznej nekropolii.

Po zakończeniu parady tramwaje udały się na zajezdnię “Wola”. Stamtąd wyruszyliśmy w kolejny przejazd dookoła miasta. Tym razem na pokładzie gościliśmy dzieci z Ukrainy. Od kilku tygodni Tramwaje Warszawskie organizują dla najmłodszych uchodźców wycieczki na jedną z zajezdni. Tym razem zwiedzanie zostało rozszerzone o przejazd zabytkowymi wagonami. Tramwaje Warszawskie dodatkowo zapewniły animatorów umilających dzieciom podróż oraz niecodziennych pasażerów – Świnkę Peppę, Myszkę Minnie oraz Minionka.

Po zakończeniu wycieczki wróciliśmy na Mokotów, gdzie zakończyliśmy aktywny dzień małą bitwą na śnieżki. W końcu nieczęsto zdarzają się tego typu atrakcje w kwietniu.

Dziękujemy służbom Nadzoru Ruchu Tramwajów Warszawskich i Zarządu Transportu Miejskiego za zabezpieczenie parady i zapewnienie bezproblemowego przebiegu wydarzenia.