KMKM Warszawa

120 lat tramwajów w Łodzi

23 grudnia 1898 roku Łódź dostała na gwiazdkę niebagatelny prezent – tramwaj elektryczny. Blisko 120 lat później, przez ulice Łodzi przejechała parada tramwajów upamiętniająca to wydarzenie. 

Niestety historia Warszawy nie potoczyła się tak pomyślnie, by tramwaj elektryczny zagościł na naszych ulicach w podobnym czasie. Łodzianie nawet dokuczali warszawiakom, że mają tramwaje napędzane owsem i biegi zmieniane batem. Dopiero w 1908 roku w stolicy pojawiły się tramwaje elektryczne.

Pierwszymi wagonami, korzystającymi z sieci elektrycznej, były produkowane w Niemczech wagony Herbrand VNB125. Łódź to także miasto wielu ciekawostek tramwajowych. Do czasu dostaw do Warszawy wozów typu 120N, po Łodzi jeździł najdłuższy jednoprzestrzenny tramwaj w Polsce, czyli sprowadzony z Freiburga Düwag GT8. Jednym z ewenementów na skalę kraju są tramwaje podmiejskie, które kursowały z Łodzi do Ozorkowa i Zgierza, a obecnie pojawiają się tylko w Pabianicach i Lutomiersku. Łódź jako pierwsza w Polsce zamówiła też serię stuprocentowo niskopodłogowych Cityrunnerów. 

To tylko kilka interesujących faktów o łódzkiej sieci tramwajowej. W obsłudze parady pojawili się także nasi niezawodni konduktorzy. Łodzi gratulujemy tak wspaniałej rocznicy. Kolegom z KMST dziękujemy za zaproszenie oraz życzymy kolejnych lat rozwoju trakcji tramwajowej. Poniżej kilka zdjęć z parady.