KMKM Warszawa

27. Finał WOŚP

Kolejny rekordowy dla nas oraz dla Fundacji 27. Finał Orkiestry niestety stał się też tragiczny. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie składa najszczersze kondolencje rodzinie Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Otwartość i zrozumienie, jakim darzył środowiska organizacji społecznych, owocowała niezwykłymi projektami. Ubolewamy nad tym szczególnie dlatego, że Pan Paweł Adamowicz w dniu finału również kwestował na rzecz Orkiestry. Był jednym z wolontariuszy, tak jak i my.

Nasi wolontariusze również spotykali się ze słowną nienawiścią podczas kwestowania. Wulgarne słowa kierowane do młodych ludzi, którzy dopiero co poznają świat i relacje międzyludzkie, odcisną ślad na ich psychice. Jesteśmy wstrząśnięci takim obrotem wydarzeń szczególnie, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w Polsce, a nikt przecież nie ma monopolu na pomaganie. Możemy się ze sobą nie zgadzać, ale nie wolno nam wszystkim dopuszczać do nienawiści.

Zebraliśmy kwotę 56877,83 złotych. Jest to kolejny rekord naszego sztabu. W chwili pisania tej relacji kwota nie jest ostateczna, ponieważ do 18 stycznia br. można jeszcze wpłacać datki na eskarbonkę sztabu: https://eskarbonka.wosp.org.pl/fw8a9k. Wolontariuszem, który zebrał najwięcej pieniędzy do swojej skarbonki okazał się Mateusz Smoła. Podczas Finału uruchomiliśmy po jednej linii tramwajowej i autobusowej. Tramwaje linii W kursowały z Pl. Narutowicza do pętli Ratuszowa – ZOO, natomiast autobusy linii 27F z Centrum spod sceny koło Pałacu Kultury i Nauki do Wilanowa. W tym roku Sztab Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie liczył 60 wolontariuszy. Na warszawskie tory wyjechał również Tramwaj Różnorodności w którym zachęcali do wsparcia Orkiestry i prowadzili kwestę: Pani Poseł Henryka Krzywonos-Strycharska, najmłodsza didżejka w Polsce DJ Wika, aktor Pan Paweł Burczyk z rodziną i prezes Tramwajów Warszawskich Pan Wojciech Bartelski. Dziękujemy za pomoc i współpracę naszym partnerom: Zarządowi Transportu Miejskiego, Tramwajom Warszawskim i Miejskim Zakładom Autobusowym.

Od 27. Finału WOŚP wsparcie orkiestry nabierze nowego znaczenia i wymiaru. Każda śmierć jest bez sensu, jednak musimy grać dalej, by to dzieło jak i każde inne niosące pomoc, było ważnym i bezwzględnie szanowanym wydarzeniem.

Decyzją Pana Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, w dniach 15-17 stycznia na terenie Miasta Stołecznego Warszawy ogłoszono żałobę. Pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego wyjadą z przyozdobionymi kirem flagami.

Język