KMKM Warszawa

27. Finał WOŚP

Kolejny rekordowy dla nas oraz dla Fundacji 27. Finał Orkiestry niestety stał się też tragiczny. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie składa najszczersze kondolencje rodzinie Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Otwartość i zrozumienie, jakim darzył środowiska organizacji społecznych, owocowała niezwykłymi projektami. Ubolewamy nad tym szczególnie dlatego, że Pan Paweł Adamowicz w dniu finału również kwestował na rzecz Orkiestry. Był jednym z wolontariuszy, tak jak i my.

Nasi wolontariusze również spotykali się ze słowną nienawiścią podczas kwestowania. Wulgarne słowa kierowane do młodych ludzi, którzy dopiero co poznają świat i relacje międzyludzkie, odcisną ślad na ich psychice. Jesteśmy wstrząśnięci takim obrotem wydarzeń szczególnie, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w Polsce, a nikt przecież nie ma monopolu na pomaganie. Możemy się ze sobą nie zgadzać, ale nie wolno nam wszystkim dopuszczać do nienawiści.

Zebraliśmy kwotę 56877,83 złotych. Po ostatecznym przeliczeniu pieniędzy z licytacji sztab zebrał 57291,47 złotych. Jest to kolejny rekord naszego sztabu. W chwili pisania tej relacji kwota nie jest ostateczna, ponieważ do 18 stycznia br. można jeszcze wpłacać datki na eskarbonkę sztabu: https://eskarbonka.wosp.org.pl/fw8a9k. Wolontariuszem, który zebrał najwięcej pieniędzy do swojej skarbonki okazał się Mateusz Smoła. Podczas Finału uruchomiliśmy po jednej linii tramwajowej i autobusowej. Tramwaje linii W kursowały z Pl. Narutowicza do pętli Ratuszowa – ZOO, natomiast autobusy linii 27F z Centrum spod sceny koło Pałacu Kultury i Nauki do Wilanowa. W tym roku Sztab Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie liczył 60 wolontariuszy. Na warszawskie tory wyjechał również Tramwaj Różnorodności w którym zachęcali do wsparcia Orkiestry i prowadzili kwestę: Pani Poseł Henryka Krzywonos-Strycharska, najmłodsza didżejka w Polsce DJ Wika, aktor Pan Paweł Burczyk z rodziną i prezes Tramwajów Warszawskich Pan Wojciech Bartelski. Dziękujemy za pomoc i współpracę naszym partnerom: Zarządowi Transportu Miejskiego, Tramwajom Warszawskim i Miejskim Zakładom Autobusowym.

Od 27. Finału WOŚP wsparcie orkiestry nabierze nowego znaczenia i wymiaru. Każda śmierć jest bez sensu, jednak musimy grać dalej, by to dzieło jak i każde inne niosące pomoc, było ważnym i bezwzględnie szanowanym wydarzeniem.

Decyzją Pana Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, w dniach 15-17 stycznia na terenie Miasta Stołecznego Warszawy ogłoszono żałobę. Pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego wyjadą z przyozdobionymi kirem flagami.