KMKM Warszawa

45-lecie MPK w Kraśniku

Autobusy KMKM wzięły udział w obchodach 45-lecia MPK w Kraśniku. Oprócz zapowiadanego wcześniej Ikarusa 280.26 nr 2600 pojawiła się niespodzianka – San H100A nr 8082.

Impreza rozłożona była na kilka dni. Już w piątek 23 lipca za kierownicą jednego z autobusów pojawił się sam prezes MPK – Grzegorz Mazurek. W sobotę 24 lipca autobusy Jelcz M11 i Autosan H9-35 należące do naszych kolegów z Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji w Nowym Sączu oraz testowany przez MPK Mercedes-Benz eCitaro obsługiwały kursy linii 2 i 7, dowożących na koncerty odbywające się w amfiteatrze.

W niedzielę 25 lipca odbył się główny dzień imprezy. Podczas zwiedzania zajezdni zaprezentowano m.in. najnowszy zakup przewoźnika – MAN-a A21 NL273 Lion’s City o numerze 126 czy testowanego mercedesa eCitaro.

Od godz. 12:00 trwały wycieczki śladami dawnych linii MPK, na których pojawiały się zabytkowe autobusy biorące udział w imprezie. Nasz klubowy przegubowiec obsłużył kursy linii 7/2 i 8 oraz razem z Sanem linię 10. Po odjeździe do krańca linii 10 zgromadzone autobusy przyjęły szyk paradny i wykonały objazd po Kraśniku i okolicach w towarzystwie zabytkowych samochodów. Przejazd zakończył się nad Zalewem Kraśnickim wystawą pojazdów i rodzinnym piknikiem.

Grzegorz Bąk wspomina, że frekwencja dopisywała – momentami nawet w Ikarusie było ciasnawo. Podróż do i z Kraśnika odbyła się bez większych przeszkód.

Należy nadmienić, że na co dzień autobusy 12-metrowe są w Kraśniku rzadkością i głównie obsługują kursy dojazdowe do obiektów przemysłowych i szkół, a przegubowych nie ma wcale. Trzon taboru to “maluchy” typu Autosan Solina, Jelcz Vero oraz kilka MAN-ów różnej długości (głównie dwudrzwiowych) oraz Neoplan. Pojazd wypożyczony z MPK w Lublinie stanowił więc kolejną atrakcję, z której mieszkańcy mogli skorzystać jeszcze w poniedziałek.


Dziękujemy za zaproszenie i bardzo miłe przyjęcie naszej załogi.