KMKM Warszawa

Klubowicze dawniej i dziś

Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie to przede wszystkim ludzie, którzy przed laty przyszli na swoje pierwsze spotkanie, a zostali z nami do dziś. Teraz razem tworzymy wspaniałą część historii naszego miasta.

Robert to wieloletni prezes naszego Klubu. Jego początki w KMKM to pełnienie służb na linii T jako motorniczy. Dziś jest znanym i cenionym ekspertem w dziedzinie komunikacji publicznej zarówno w Warszawie, jak i w całej Polsce. W 2013 roku Robert został odznaczony przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, odznaką honorową “Zasłużony dla transportu Rzeczpospolitej Polskiej”.


Podczas pobytu we Wschowie – na widok ogórka – Marcin pomyślał, że warto byłoby zachować tak kultowy autobus dla potomnych. Dla studenta Politechniki było to wówczas mało realne. Z biegiem lat, już jako wiceprezes Klubu, utworzył największą kolekcję zabytkowych autobusów w całej Polsce. Ogórki są naszą wizytówką, a Marcina czasem można spotkać za kierownicą jednego z takich pojazdów na linii turystycznej 100.


Grzegorz jest członkiem Zarządu, opiekuje się częścią naszej kolekcji złożoną z Ikarusów. Zainteresowanie koleją przejawiał od zawsze. Modele w skali 1:87 zamienił na takie w skali 1:1 i dziś prowadzi ciężkie pociągi towarowe oraz szkoli nowych maszynistów.


Jacek jest naszym specjalistą od rozkładów jazdy i organizacji naszych imprez. To dzięki niemu autobusy na Nocy Muzeów czy DTP jeżdżą według dobrze przemyślanego rozkładu jazdy. Obecnie jest szefem zespołu zajmującego się organizacją komunikacji w czasie budowy metra.


Paweł to modelarz i specjalista od motoryzacji. Ma niesamowitą wiedzę z dziedziny historii komunikacji miejskiej. W KMKM zajmuje się popularyzacją tematów związanych z autobusami.


Sylwia jako jedyna kobieta była członkiem i wiceprezesem Zarządu KMKM. Dzięki jej oddaniu nasza kolekcja autobusów jest zawsze zadbana. Jako zasłużona klubowiczka, otacza nas swoją opieką i przekazuje swoje bezcenne doświadczenie.


Michał duchem pozostał w poprzedniej epoce. Dla nas jest wielką skarbnicą wiedzy o pojazdach oraz historii transportu publicznego.


Leszka zawsze możemy spotkać z aparatem, jest cenionym fotografem w Polsce i to dzięki niemu zachowało się wiele fotografii nieistniejących już pojazdów.


Jeżdżąc z rodzicami na wycieczki Magda zawsze sprawdzała trasę dojazdu. W swojej pracy to ona zajmuje się tworzeniem map i schematów komunikacji miejskiej w Zarządzie Transportu Miejskiego. W Klubie opiekuje się autobusami z rodziny Jelcz-Berliet.


Dominik, będąc małym chłopcem, często podróżował nie tylko autobusami czy pociągami. Zostało ma tak do dziś i wie, że najszybciej na swoje studia informatyczne dostanie się tramwajem. W Klubie jest odpowiedzialny za współtworzenie strony internetowej.


Maurycemu kolej towarzyszy od zawsze. Jako mały chłopiec często przebywał na terenach kolejowych, obserwując pociągi. Zawodowo jest kierownikiem w PKP Intercity i obsługuje pociągi Pendolino.


Mały Jędrzej uwielbiał tramwaje. Jako dorosły wie, że przyszłość czeka go na kolei. Zawsze jego największym marzeniem było zostać maszynistą. Dziś uczy się pod czujnym okiem starszych kolejarzy, a już lada chwila wyjedzie sam za sterami lokomotywy.


Bartek od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie transportem publicznym. Teraz nie ogranicza się do komunikacji w Polsce – zwiedza Europę, odkrywając tajniki funkcjonowania zagranicznych systemów transportowych.


Maciek, będąc jeszcze małym chłopcem, zafascynował się autobusami i tramwajami. W Klubie jest konduktorem na liniach uruchamianych przez KMKM oraz prowadzi kanał na YouTubie o komunikacji miejskiej.


Mały Wojtek swoją przygodę z komunikacją miejską zaczął od spotkania z maskotką ZTM, Panem Bilecikiem. Jako jedenastoletni młody człowiek dalej przechowuje książeczkę o jego przygodach, choć w polu jego zainteresowań znajduje się fachowa literatura o budowie pojazdów szynowych. Wojtek w przyszłości chce zostać konstruktorem.