KMKM Warszawa

Chausson i Osiecka

O twórczości Agnieszki Osieckiej słyszało zapewne już wielu Polaków. Napisała niezliczenie dużo ponadczasowych utworów, które są nieodłącznym elementem polskiej sceny muzycznej. Pisała o swojej okolicy – Saskiej Kępie – a także nieudanych miłościach. Jej trudne życie opisuje najnowszy serial TVP Osiecka, w którym wystąpił również jeden z naszych autobusów.

Agnieszka Osiecka tworzyła już od czasów licealnych: pisała wiersze, krótkie opowiadania i eseje. Uczestniczyła w wieczorkach poetyckich, które organizowała razem z przyjaciółmi ze szkoły. Jej ambicje często były jednak tłamszone przez komunistyczny ustrój i socjalistyczne wartości, w które wierzyła i które ją otaczały – należała do Związku Młodzieży Polskiej.

Prawdziwym rozkwitem był dla niej okres studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim, a później reżyserii w łódzkiej filmówce. Współpracowała z teatrem Bim-Bom i Zbigniewem Cybulskim, Studenckim Teatrem Satyryków, Olgą Lipińską, Elżbietą Czyżewską, Sewerynem Krajewskim oraz wieloma innymi artystami.

Setki kupujących Coca-Colę w latach 80. słyszało wpadające w ucho hasło: Coca-Cola to jest to!. Zapewne niewielu z nich wie, że autorem tego sloganu była właśnie Osiecka, która wygrała konkurs organizowany przez Warszawskie Zakłady Piwowarskie.

Od urodzenia mieszkała na warszawskiej Saskiej Kępie. Właśnie ta dzielnica była tłem jednej z piosenek, którą do dziś wykonuje Maryla Rodowicz.

O tym wszystkim opowiada najnowszy serial TVP Osiecka, w którym rolę młodszej bohaterki tytułowej gra Eliza Rycembel, a starszej – Magdalena Popławska.

Autobusem do Kazimierza nad Wisłą

Zdjęcia do produkcji realizowane były m.in. w Kazimierzu Dolnym, Łodzi, Krakowie i Trójmieście, a także na warszawskiej Saskiej Kępie, Starówce i Nowym Mieście. To właśnie na tym pierwszym planie obecny był jeden z naszych autobusów: Chausson AH 48.

Jedną z pierwszych miłości głównej bohaterki było uczucie do Marka Hłaski – nieprzeciętnego artysty i pisarza, a także bardzo nieprzewidywalnego kobieciarza. Agnieszka Osiecka, w poszukiwaniu swojego ukochanego, w trzecim odcinku wyrusza z Warszawy aż do Kazimierza Dolnego. Na rynek przywozi ją autobus PKSu, którego zagrał nasz ucharakteryzowany chausson AH 48 nr 395. Chwilę po otwarciu drzwi przez kierowcę – honorowego członka Klubu, Pana Andrzeja Pszczołę – Osiecka wysiada i zauważa narzeczonego w objęciach innej kobiety.


Premiera kolejnych odcinków w każdą niedzielę o godzinie 20:15 w TVP1.

serial biograficzny Osiecka; rok prod. 2020,
prod. Telewizja Polska S.A., reż. Robert Gliński, Michał Rosa.

Gdzie obejrzeć? Platforma TVP VOD