KMKM Warszawa

Klubowicze dawniej i dziś

Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie to przede wszystkim ludzie, którzy przed laty przyszli na swoje pierwsze spotkanie, a zostali z nami do dziś. Teraz razem tworzymy wspaniałą część historii naszego miasta.

Robert to wieloletni prezes naszego Klubu. Jego początki w KMKM to pełnienie służb na linii T jako motorniczy. Dziś jest znanym i cenionym ekspertem w dziedzinie komunikacji publicznej zarówno w Warszawie, jak i w całej Polsce.

Podczas pobytu we Wschowie – na widok ogórka – Marcin pomyślał, że warto byłoby zachować tak kultowy autobus dla potomnych. Dla studenta Politechniki było to wówczas mało realne. Z biegiem lat, już jako wiceprezes Klubu, utworzył największą kolekcję zabytkowych autobusów w całej Polsce. Ogórki są naszą wizytówką, a Marcina czasem można spotkać za kierownicą jednego z takich pojazdów na linii turystycznej 100.

Grzegorz jest członkiem Zarządu, opiekuje się częścią naszej kolekcji złożoną z Ikarusów. Zainteresowanie koleją przejawiał od zawsze. Modele w skali 1:87 zamienił na takie w skali 1:1.

Maurycemu kolej towarzyszy od zawsze. Jako mały chłopiec często przebywał na terenach kolejowych, obserwując pociągi. W Klubie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, a zawodowo jest konduktorem w pociągach Pendolino.

Marzeniem małego Michała było zostać motorniczym tramwaju. Kiedy dołączył do KMKM, zajął się organizacją Dni Transportu Publicznego. W 2010 r. został doktorem nauk ekonomicznych i pracuje obecnie jako wykładowca na SGH, a także prowadzi własną firmę doradczą. Uważa, że gdyby nie przyszedł na spotkanie KMKM, prowadziłby pewnie nudne życie pracownika banku.

Kuba to wielki miłośnik transportu szynowego. Dawniej pasażer, dziś konduktor w zabytkowych tramwajach. Opiekuje się klubowym fanpagem, profilem na Instagramie oraz stroną internetową.

Dominik będąc małym chłopcem, często podróżował nie tylko autobusami czy pociągami. Dziś wie, że najszybciej na swoje studia informatyczne dostanie się tramwajem. W Klubie jest odpowiedzialny za współtworzenie strony internetowej.

Leszka zawsze możemy spotkać z aparatem, jest cenionym fotografem w Polsce i to dzięki niemu zachowało się wiele fotografii nieistniejących już pojazdów.

Jeżdżąc z rodzicami na wycieczki Magda zawsze sprawdzała trasę dojazdu. Dziś to ona zajmuje się tworzeniem map i schematów komunikacji miejskiej. W klubie opiekuje się autobusami z rodziny Jelcz-Berliet.

Michał duchem pozostał w poprzedniej epoce. Dla nas jest wielką skarbnicą wiedzy o pojazdach oraz historii transportu publicznego.

Sylwia jako jedyna kobieta była członkiem Zarządu KMKM. Dzięki jej oddaniu nasza kolekcja autobusów jest zawsze zadbana. Dziś, jako zasłużona klubowiczka, otacza nas swoją opieką i przekazuje swoje bezcenne doświadczenie.

Paweł to modelarz i specjalista od motoryzacji. Ma niesamowitą wiedzę z dziedziny historii komunikacji miejskiej. W KMKM zajmuje się popularyzacją tematów związanych z autobusami.

Mateusz pasjonuje się autobusami, które w tej chwili nie mają przed nim żadnych tajemnic. Z wielkim oddaniem współprowadzi stronę poświęconą fotografii pojazdów komunikacji miejskiej (Warszawska Galeria Komunikacji Miejskiej).

Jędrzej to wielki pasjonat kolejnictwa. Jego największym marzeniem jest zostać maszynistą. Dziś uczy się w Technikum nr 7, dawnej „kolejówce”.

Bartek od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie transportem publicznym. Teraz nie ogranicza się do komunikacji w Polsce – zwiedza Europę, odkrywając tajniki funkcjonowania zagranicznych systemów transportowych.

Maciek, będąc jeszcze małym chłopcem, zafascynował się autobusami i tramwajami. Dziś jest konduktorem na liniach uruchamianych przez KMKM oraz prowadzi kanał na YouTubie o komunikacji miejskiej.

Język