KMKM Warszawa

Dni Transportu Publicznego 2018

Szesnaste Dni Transportu Publicznego już za nami! Tegoroczna edycja imprezy odbywała się na zajezdni autobusowej Ostrobramska, w Zakładzie Remontów Tramwajów na Woli oraz Zakładzie Energetyki Trakcyjnej i Torów. Przewoźnicy zaprezentowali pojazdy techniczne oraz liniowe, nie zabrakło również pojazdów historycznych i zabytkowych. Miejskie Zakłady Autobusowe udostępniły swoją zajezdnię na której nasi Goście zobaczyli  pokazy driftu oraz odbijania autobusu przez komandosów, a także można było zapoznać się z obsługą codzienną autobusów. Na zajezdni również zorganizowano stoiska naszych partnerów czyli: Zarządu Transportu Miejskiego, Metra Warszawskiego i Szybkiej Kolei Miejskiej i oczywiście gospodarza czyli Miejskich Zakładów Autobusowych. Na teren zajezdni gdzie odbywała się impreza, można było dojechać specjalnie uruchomioną linią 400, obsługiwaną w połowie przez autobusy z naszej kolekcji oraz niskopodłogowymi autobusami z MZA. Bardzo dużą popularnością cieszyły się przejażdżki naszym Ogórkiem Cabrio wokół zajezdni, oraz możliwość jazdy w przyczepie Jelcz P01, która wraz z „Niebieskim ” Ogórkiem kursowała po terenie zakładu.

Tramwaje Warszawskie otworzyły natomiast dla zwiedzających: Zakład Remontów Taboru na Woli oraz Zakład Energetyki Trakcyjnej i Torów na Młynowie. Między zakładami kursowała linia O, a na zajezdnię na Woli z Wiatracznej można było dojechać linią D. Obie linie obsługiwały tramwaje zabytkowe oraz niskopodłogowe. W zakładach remontowych, zwiedzający mogli zobaczyć tabor historyczny oraz techniczny, a także po raz pierwszy udostępniony po remoncie wagon K nr 446. Po odbyciu przejażdżki na Młynów Goście mogli zobaczyć jak spawa się szyny oraz jakich pojazdów używa się aby „podbić torowisko” by tramwaj poruszał się po równych szynach, a także bardzo dużą ilość pojazdów sieciowych i utrzymania technicznego. Po dniu pełnym wrażeń można było posilić się grochówką czy pajdą ze smalcem na jednym z licznych stoisk gastronomicznych.

Jak zawsze obsługę linii dowozowych oraz wystawy zapewnili niezawodni konduktorzy z naszego Klubu. W tym roku odwiedziło nas około 10 000 gości.

Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok, jak zawsze we wrześniu!