KMKM Warszawa

ETZT w czasach pandemii

W dniach 16 – 22 września obchodziliśmy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Dla miłośników transportu od wielu lat kojarzyło się to nierozerwalnie z Dniami Transportu Publicznego. Niestety, nie po raz pierwszy pandemia pokrzyżowała nam plany.

Zarząd Transportu Miejskiego, we współpracy z naszym klubem, podjął decyzję o zorganizowaniu parady tramwajowej. Odbyła się ona w niedzielę, 20 września. Od około godziny 11 na plac Narutowicza zaczęły się zjeżdżać pierwsze wagony.

Ze względu na trwający reżim sanitarny, w wagonach mogła się znaleźć ograniczona liczba osób (połowa nominalnej wartości). Pasażerowie byli również zobowiązani do zakrywania ust i nosa.

Punktualnie w południe parada ruszyła. Na czele przejazdu znalazł się wagon typu K nr 445 z 1940 roku. Za nim podążał Lw nr 541, przedstawiciel rodziny pojazdów która jest starsza od “berlinek”, jednakże do Warszawy zawitała dopiero po wojnie. Dalej w paradzie można było spotkać wagony: N nr 607, 13N nr 503, 105N nr 1000, 105Na nr 1252+1251 oraz 134N nr 3814. Trasa przejazdu wyglądała następująco: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Krzywickiego – Nowowiejska – Marszałkowska – Międzyparkowa – Słomińskiego – most Gdański – Starzyńskiego – Jagiellońska – Ratuszowa – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – Trasa W-Z – Marszałkowska – Nowowiejska – Krzywickiego – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA

Nie była jedyna atrakcja jaka została tego dnia dla mieszkańców Warszawy przygotowana. Po zakończeniu parady, do wieczora tramwaje zabytkowe można było spotkać na trasie linii 36. Dzięki temu była to najczęściej kursująca linia po ciągu ul. Marszałkowskiej (co 12 minut). Dodatkowo tego samego dnia linia 100 została wzmocniona dodatkową brygadą na której kursował Ikarus 280.37 nr 6954.

Mamy nadzieję, że sytuacja jak najszybciej wróci do normy i w przyszłym roku będziemy mogli ponownie zorganizować prawdziwe Dni Transportu Publicznego. Dużo jednak zależy od Was. Pamiętajcie aby podczas podróży zakrywać usta i nos a także przestrzegać zasad higieny i dystansu społecznego.