KMKM Warszawa

Dzień bez Samochodu w Żabiej Woli

Gmina Żabia Wola wraz z powiatem grodziskim włączyły się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Przez cały tydzień na facebookowym profilu gminy publikowane były ciekawostki na temat transportu na tym terenie. We wtorek 21 września odbyło się spotkanie dla mieszkańców pt. “Powiatowo-gminne przewozy autobusowe – Jak funkcjonuje transport publiczny w Powiecie Grodziskim – wyzwania na 2022 rok”, natomiast 22 września, w Dzień bez Samochodu, na ulice gminy wyjechały zabytkowe autobusy.

Typowo “pekaesowe” autobusy jak San H100A nr 8082 oraz niebieski Ikarus 280.02, ale także miejski “ogórek” nr 1983 obsłużyły wybrane kursy linii 31 na trasie Urząd Gminy Żabia Wola – Musuły – Adamowizna – Grodzisk Mazowiecki. Tego dnia przejazdy, jak w wielu innych miejscach, były darmowe.

Pojazdy zaprezentowaliśmy najpierw przed szkołą podstawową w Józefinie. Dzieci były wyraźnie zainteresowane naszymi zabytkami, o których opowiadał Paweł Sitek. Naszym opiekunem podczas imprezy był pracownik Urzędu Gminy Żabia Wola Jerzy Kowalczyk, z którym zapozowaliśmy do wspólnego zdjęcia.

Druga z wystaw odbyła się przed szkołą podstawową w Skułach. Część uczniów udała się z nami na wspólną wycieczkę w okolice szkoły.

Warto wspomnieć, że w lipcu tego roku działalność rozpoczął nowy organizator publicznego transportu zbiorowego na obszarze powiatu grodziskiego – Związek Powiatowo-Gminny „Grodziskie Przewozy Autobusowe”. Jego założyciele to: powiat grodziski, Baranów, Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Milanówek i Żabia Wola. Autobusy pod szyldem „Grodziskich Przewozów Autobusowych” na ulice gmin członkowskich wyjadą 1 stycznia 2022 roku. Organizator będzie kontynuował rozwój sieci powiatowych połączeń autobusowych funkcjonujących od lipca 2020 roku, a także obejmie komunikacją nowe obszary.