Nasz Chausson
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej
Nasz Chausson PDF Drukuj Email

Zakończył się długo oczekiwany oraz pracochłonny remont naszego zabytkowego Chaussona. W dziale "Historia" możecie się Państwo dowiedzieć o losach tych francuskich autobusów w Warszawie. Chcielibyśmy również przedstawić naszego bohatera.

Niestety, oprócz nowszego Chaussona APH 522, będącego własnością Muzeum Techniki, do dzisiejszych czasów nie zachował się w Polsce ani jeden przedstawiciel starszej serii APH 47. Dlatego też, kiedy w 2007 roku dowiedzieliśmy się, że stowarzyszenie miłośników komunikacji miejskiej z Belgii zmuszone zostało do zmniejszenia swojej kolekcji o Chaussona AH 48, natychmiast podjęliśmy działania zmierzające do pozyskania autobusu. Wiedzieliśmy, że koszty zakupu i transportu będą przerażające, ale mieliśmy świadomość, że taka okazja prędko się nie powtórzy. Przy okazji ogromne podziękowania kierujemy raz jeszcze dla Miejskich Zakładów Autobusowych za opłacenie transportu pojazdu z Belgii.

Autobus przybył do Warszawy na lawecie 27 lipca 2007 roku, czyli dokładnie 60 lat i 5 dni po rozpoczęciu eksploatacji Chaussonów w odbudowującej się z gruzów stolicy. Choć jego stan dawał do zrozumienia, że czeka nas przy nim mnóstwo pracy, wiedzieliśmy, że w przyszłości inwestycja ta zwróci się z nawiązką.

Przez niemal cztery lata Chausson stał na terenie Ośrodka Remontu Taboru MZA przy ulicy Włościańskiej w hali, do której dostęp mieli nieliczni. Dzięki temu mógł spokojnie czekać na lepsze czasy, a jego stan nie uległ pogorszeniu.

Wreszcie, w 2011 roku, nadeszły dobre informacje - znalazły się firmy chętne do pomocy w restauracji pojazdu. W chwili obecnej trwa jego remont, który można śledzić na bieżąco na tej stronie internetowej.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z rozładunku i postoju na hali tuż po tym, jak Chausson zawitał do Warszawy. Zdjęcia z postępów przy remoncie można śledzić na stronie głównej. Poniżej znajduje się również reportaż TVN Warszawa przygotowany przed rozpoczęciem remontu.

ThumbnailThumbnailThumbnail Thumbnail Thumbnail Thumbnail

Thumbnail Thumbnail Thumbnail

Thumbnail

 

Joomla themes created by Lonex.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu zoptymalizowania jej funkcjonowania.Zobacz polityke prywatnosci.