forex trading logo
FacebookRSS Feed

Zabytkowe autobusy


Wakacje z KMKM

Co jeździ na liniach turystycznych?

Nasz ubezpieczyciel


Główna Tabor zabytkowy Nasze autobusy
Ikarus 405 #6454 Drukuj

Podstawowe informacje

Węgierski autobus klasy midi z 1994 roku, jeden z pierwszych wyprodukowanych egzemplarzy tego modelu. Eksploatowany w stolicy w latach 1994-2002 w ilości pięciu pojazdów, głównie w obsłudze linii Airport-City z lotniska do centrum. Na początku 2011 roku, po dziewięciu latach postoju w Bydgoszczy powrócił do Warszawy, zasilając kolekcję autobusów zabytkowych KMKM. Po trwającym kilka lat remoncie, błyszczący i w pełni sprawny #6454 został zaprezentowany szerszej publiczności w październiku 2016 na kieleckich targach Transexpo.

Dane techniczne

Producent: Ikarus

Model: 405.01

Rok produkcji: 1994

Silnik: Perkins Phaser 135T

Pojemność silnika: 3,98 dm3

Moc silnika: 137 KM

Miejsca siedzące: 16

Miejsc ogółem: 46

Długość [mm]: 7300

Szerokość [mm]: 2300

Wysokość [mm]: 2665

Historia →

Historia

Na początku lat 90. powstał pomysł aby połączyć międzynarodowy port lotniczy im. Fryderyka Chopina na Okęciu ze Śródmieściem specjalną linią autobusową, mającą stanowić alternatywę dla linii 175. Pierwszą próbę podjęto w czerwcu 1990 roku, kiedy to uruchomiono linię o kryptonimie „Lotnisko” łączącą Okęcie z Placem Defilad, a po reorganizacji tej pętli, z Dworcem Centralnym. Obsługę linii prowadził zakład R-5 „Inflancka” wystawiając dwudrzwiowe, podmiejskie jelcze L11/2.

Autobusy te, przeznaczone teoretycznie do przewozów lokalnych, były swoistym kukułczym jajem w MZK, jak i w większości dużych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, gdzie trafiły w 1989 roku wyniku dziwnych decyzji centralnego rozdzielnika. Warszawa otrzymała 5 takich pojazdów. W marcu 1991 roku zlikwidowano linię „Lotnisko” z powodu niewielkiego zainteresowania pasażerów.

Kolejną próbę stworzenia nowego autobusowego połączenia centrum z lotniskiem podjęto w grudniu 1992 roku, kiedy to powstała linia „Airport-City” dojeżdżająca do Hotelu Europejskiego. Receptą na sukces miały być chwytliwa nazwa, ograniczona ilość przystanków i trasa zapewniająca bezpośredni dojazd do najpopularniejszych hoteli, jak Sobieski, Marriott, Forum, czy Victoria. Pomysł chwycił. Niestety tabor kursujący na linii stanowiły ponownie Jelcze L11...

ThumbnailThumbnailThumbnail

Obskurne jelcze nie stanowiły dobrej wizytówki miasta, dlatego w 1994 roku we współpracy z przedsiębiorstwem Polskie Porty Lotnicze zakupiono 5 midibusów marki Ikarus 405.01.

ThumbnailThumbnailThumbnail

7-metrowe autobusiki posiadały 16 miejsc siedzących i duże półki na bagaże, a napędzane były 137-konnym silnikiem Perkinsa z automatyczną 3-biegową skrzynią biegów Voith Midimat. Ikarus 405 posiadał zawieszenie pneumatyczne z elektronicznym sterowaniem, układ kierowniczy ZF Servocom 8090, oraz dwuobwodowy system hamulcowy z ABS. Poszycia ścian wykonano z ocynkowanej blachy, ściany przednią i tylną - z tworzyw sztucznych. Ciche i wygodne ikarusy zjednały sobie dużą sympatię pasażerów korzystających z lotniskowej linii, a Warszawa zyskała godną wizytówkę dla podróżujących między lotniskiem a dworcem czy hotelem. Niestety, już po roku pojawiły się problemy eksploatacyjne, którym zajezdnia R-5 nie była w stanie sprostać. Ponadto autobusy te miały pecha do różnych wypadków, po których bardzo długo przywracano je do sprawności. W wyniku tego na linii "Airport-City" zaczęły się pojawiać ikarusy 260.73, a od 1998 r. jelcze M121M.

ThumbnailThumbnailThumbnail

We wrześniu 1999 roku linię „Airport-City” zlikwidowano, podobnie jak 8 lat wcześniej z powodu małej frekwencji pasażerów. Króciutkie ikarusy skierowano do obsługi linii 308 łączącej Targówek z Elsnerowem. Jednakże niecałe trzy lata później ze względu na powtarzające się problemy eksploatacyjne zdecydowano o skreśleniu midibusów ze stanu Miejskich Zakładów Autobusowych.

ThumbnailThumbnailThumbnail

← Podstawowe informacje

Nasz Ikarus →

Nasz Ikarus

W czerwcu 2002 roku warszawskie ikarusy 405 po raz ostatni wyjechały na linię 308. W lipcu trzy 405-tki zostały sprzedane radomskiej firmie ITS, która następnie wysłała je za wschodnią granicę. We wrześniu 2002 roku pozostałe dwa Ikarusy 405 zostały przekazane: Muzeum Motoryzacji w Otrębusach (#6451) i kolekcji zabytkowych autobusów Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy (#6454). Przez następne lata oba egzemplarze powoli popadały w zapomnienie.

ThumbnailThumbnailThumbnail

Szczęście uśmiechnęło się do drugiego z nich pod koniec 2010 roku. Dzięki zapałowi kilku członków naszego stowarzyszenia udało się nam pozyskać od TMMB autobus o dawnym numerze taborowym 6454. 11 lutego 2011 roku „Knypek” po ponad 8 latach nieobecności powrócił do Warszawy i zajął miejsce w swoim nowym domu, na naszym placu postojowym w zajezdni MZA przy ul. Ostrobramskiej. W tym miejscu należą się podziękowania firmie BTS, która zaoferowała przystępną cenę za przeholowanie pojazdu do Warszawy.

ThumbnailThumbnailThumbnailThumbnailThumbnail

Remont „knypka” rozpoczął się na początku 2013 roku i z przerwami prowadzony był przez kolejne trzy lata. W jego trakcie, ze względu na długi czas odstawki pojazdu, przejrzane i przywrócone do pełnej sprawności zostały praktycznie wszystkie instalacje i podzespoły. Prace objęły również podwozie i nadwozie autobusu. Po naprawach elementów z blachy oraz tworzyw sztucznych położony został nowy lakier. Najmniej zmian póki co miało miejsce we wnętrzu autobusu, które to zostało jedynie gruntownie wyczyszczone. Nie należy jednak traktować tego jako wadę lub niedopatrzenie. Z uwagi na krótką i niezbyt intensywną eksploatację na liniach oraz brak jakichkolwiek ingerencji w okresie odstawki, wnętrze "knypka" prezentuje niesamowicie wysoki stopień zachowania i ciężkiej do podrobienia autentyczności. Dzięki napisom z nieistniejącej od kilkunastu lat zajezdni "Inflancka" czy naklejkom informacyjnym Zarządu Transportu Miejskiego, m.in o pierwszych warszawskich kartach miejskich, możemy przez chwilę poczuć się jakbyśmy w 2001 roku wsiadali do linii 308 lub wyjazdowego kursu 170 na Elsnerów.

ThumbnailThumbnailThumbnailThumbnailThumbnailThumbnail

Po przeprowadzonej renowacji 6454 został zaprezentowany szerszej publiczności w październiku 2016 roku na targach Transexpo w Kielcach. Od tej pory funkcjonuje w naszej kolekcji jako czynny zabytek, podobnie jak nasz Ikarus 411 #6550, dokumentujący ciekawy okres transformacji warszawskiej komunikacji w początkach III RP.

Thumbnail

Pod koniec 2016 roku pojazd otrzymał zabytkowe tablice rejestracyjne - WK 51V.

ThumbnailThumbnail

← Historia

Galeria →

Galeria

ThumbnailThumbnail

← Nasz Ikarus

 

Nowości

Popularne

Na skróty

Nasze serwisy
Joomla!. XHTML and CSS.

Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu zoptymalizowania jej funkcjonowania.Zobacz polityke prywatnosci.