KMKM Warszawa

Niecodzienna lekcja historii w Ikarusie

“Autobus stanu wojennego” to projekt Instytutu Pamięci Narodowej, w którym biorą udział uczniowie liceów. W 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na ulice Warszawy wyruszył nasz przegubowy Ikarus o numerze 2600, w którym zorganizowano żywą lekcję historii.

Autobus ozdobiony był fotografiami z czasów stanu wojennego. Jego pasażerowie z Zespołu Szkół w Wieliszewie w trakcie półtoragodzinnego przejazdu wysłuchali prelekcji historyków oraz śpiewali piosenki opozycyjne. Ważnym miejscem na trasie linii 13XII była siedziba Szkoły Głównej Służby Pożarniczej przy ulicy Słowackiego, gdzie uczniowie złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej uczestników strajku. Zwieńczeniem nietypowej lekcji było przejście przez punkt kontrolny zorganizowany przez Grupę Rekonstrukcji MO oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej.

Również i krótszy Ikarus o numerze 289 wziął udział w upamiętnieniu ofiar stanu wojennego. Stowarzyszenie Wolnego Słowa dba o pamięć internowanych działaczy opozycji i od kilku lat organizuje przejazd pod Areszt Śledczy Warszawa Białołęka. Tam jego przedstawiciele składają kwiaty pod tablicą poświęconą tym osobom. Uczestnicy obchodów dojechali z centrum Warszawy na daleką Białołękę charakterystycznym dla lat 80. autobusem.