KMKM Warszawa

→ Startuje 15. sezon Warszawskich Linii Turystycznych

1 maja rusza jubileuszowy 15. sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Na ulice Warszawy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje, dwa brzegi Wisły połączą promy, a w słoneczne soboty na przejażdżkę wąskotorówką zawiezie ikarus.

Zabytkowy autobus lub tramwaj i widok warszawskich ulic z ich okien to wspaniałe połączenie, a także idealny pomysł na spędzenie wolnego weekendu. Sentymentalny przejazd wagonami z lat 40. i 50. to jeden z wielu punktów podróży linią tramwajową T, natomiast zielony Żoliborz, powojenny Muranów i Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa to obowiązkowe przystanki na trasie linii tramwajowej 36 obsługiwanej tramwajami z lat 60., 70. i 80. – parówkami, stopiątkami i kanciakiem. Nie można zapomnieć o przejażdżce linią autobusową 100, która starymi autobusami połączy najciekawsze atrakcje Warszawy.

W upalne dni świetne będą rejsy po Wiśle – prawy z lewym brzegiem połączą trzy promy: WilgaPliszka i Słonka. Na wycieczkę Kanałem Żerańskim i Zalewem Zegrzyńskim zabierze statek Zefir.

W soboty śladem nieistniejącej linii trolejbusowej pojedzie autobus linii 51, który dowiezie na wycieczkę Piaseczyńsko-Grójecką Kolejką Wąskotorową.

Szukaj gdzie indziej!

Linia tramwajowa T

Dla starszego pokolenia warszawiaków powrót do młodości zapewni linia tramwajowa T, którą obsłużą klasyczne wagony. Linia w tym sezonie połączy ze sobą dwie dość odległe dzielnice – Pragę-Północ i Ochotę. W stronę Pragi wagony pojadą tradycyjnie z placu Narutowicza ulicą Grójecką, Alejami Jerozolimskimi, Targową i Kijowską. Na Ochotę wrócą trasą W-Z, Marszałkowską i Nowowiejską. Wybrane kursy zostaną wydłużone do pętli Banacha. Jadąc miną m.in. Trakt Królewski, Muzeum Narodowe, bulwary wiślane, Muzeum Pragi, Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową oraz Filtry.

Linia kursować będzie w weekendy i święta od 24 czerwca do 3 września. Obsłużą ją dwie brygady zabytkowych tramwajów klasycznych – obie z brygadą konduktorską na pokładzie.

Linia T w swój pierwszy kurs wyjechała 20 kwietnia 1996 roku, czyli w 400-lecie stołeczności Warszawy. Podobnie jak dzisiaj, wtedy pierwszym przystankiem tramwajów był plac Narutowicza. Przez lata trasa linii się zmieniała. W tym sezonie “Tetka” będzie jednak kursowała tak samo jak 27 lat temu.

Żoliborz i Ochota z okien parówki

Malownicze parki i wille Żoliborza z kamienicami Ochoty połączy linia tramwajowa 36. Historyczne wagony z lat 60., 70. i 80. (parówki, stopiątki i kanciak) trasę zaczną tradycyjnie z placu Narutowicza i miną m.in Filtry Warszawskie, Politechnikę, Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową, Rotundę, Ogród Saski, powojenny Muranów, kamienice i zielone skwery Żoliborza, dojeżdżając do metra Marymont.

Linia kursować będzie od 1 maja do 24 września w weekendy i święta – co 30 minut – obsługiwana przez trzy brygady. Dodatkowo, od 26 czerwca do 3 września trzydziestka szóstka będzie kursowała także w dni powszednie – co godzinę – obsługiwana przez dwie brygady.

Trzydziestka szóstka początek swojej historii ma już w latach 60. Jej pierwsza trasa wiodła z pętli na Potoku, przez Żoliborz i Śródmieście do placu Unii Lubelskiej. Linia kursowała na podobnej trasie przez 50 lat, prawie zawsze docierając do pętli na Potockiej. Jako linia pod szyldem Warszawskich Linii Turystycznych wyjechała po raz pierwszy w maju 2019 roku.

Jelczem i Ikarusem po Warszawie

Dla miłośników motoryzacji, ale i turystów chcących zwiedzić stolicę z okien starych autobusów na ulice wyjedzie linia autobusowa 100. Autobusy swoje kursy zaczną z Dworca Centralnego, zahaczą o Mirów, Muzeum Powstania Warszawskiego, dawny Kercelak, Muzeum POLIN, Muranów, Multimedialny Park Fontann, Pragę, ZOO, praską plażę, bulwary wiślane, Centrum Nauki Kopernik, Powiśle, Trakt Królewski, Łazienki Królewskie, Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową i plac Konstytucji.

Linia kursować będzie od 1 maja do 24 września w weekendy i święta – co 45 minut – obsługiwana przez dwie brygady: Jelcza i Ikarusa.

Historia linii 100 w warszawskiej komunikacji jest dość bogata. W 1949 roku na ulice odbudowywanej stolicy wyjechała Setka w dwóch wariantach — 100L i 100P. Okrężna trasa zaczynała i kończyła się na placu Unii Lubelskiej. Oznaczenie “L” przy numerze informowało o kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a “P” o kursach w drugą stronę. Na ulice pod egidą Warszawskich Linii Turystycznych wróciła ponownie w 2018 roku.

Wąskotorówką, promem albo statkiem

Spacer na bulwary wiślane lub prawy brzeg Wisły ułatwią trzy promy – Wilga, Pliszka i Słonka. Ten pierwszy połączy Podzamcze z plażą przy ZOO, drugi most Poniatowskiego z plażą Poniatówką, trzeci Cypel Czerniakowski z Saską Kępą.
Promy kursować będą w soboty, niedziele i święta od 1 maja do 24 września oraz 2 maja i 9 czerwca. W wakacje, od 1 lipca do 31 sierpnia, przeprawy działać będą codziennie. Rejsy będą bezpłatne, na pokład będzie można wprowadzić rowery i zwierzęta.
》Szczegółowe informacje

Do wodnych atrakcji dołączą także rejsy statkiem do Serocka. W trakcie całodniowej wycieczki Zefirem do dyspozycji pasażerów będą potrawy z grilla, ciepłe i chłodne napoje. W Serocku wycieczkowicze będą mieli około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży.
Rejsy odbywać się będą w soboty, niedziele i święta od 1 maja do 24 września oraz 2 maja i 9 czerwca. Konieczny będzie wcześniejszy zakup biletów w dedykowanym punkcie sprzedaży lub przez internet.
》Szczegółowe informacje

Przejażdżki piaseczyńsko-grójecką kolejką wąskotorową odbywać się będą w każdą sobotę od 1 maja do 24 września. Autobus linii 51 dowożący do stacji Piaseczno Miasto odjedzie z Centrum. Po trzygodzinnej przejażdżce pociągami wąskotorowej kolejki autobus odwiezie pasażerów do Warszawy.
Konieczny będzie wcześniejszy zakup biletów przez internet.
》Szczegółowe informacje

Szukaj gdzie indziej!


Warszawskie Linie Turystyczne organizowane są przez
Zarząd Transportu Miejskiego i Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie
we współpracy z Tramwajami Warszawskimi oraz Miejskimi Zakładami Autobusowymi.