KMKM Warszawa

Rusza kolejny sezon WLT!

Warszawa to niezwykłe miasto ze szlachetną przeszłością. Dzisiaj to także miasto pełne atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Przejażdżka zabytkowym tramwajem lub autobusem po stolicy to wspaniały pomysł na spędzenie wolnego czasu. 1 maja startuje kolejny sezon Warszawskich Linii Turystycznych!

W niedzielę 1 maja na stołeczne torowiska wyruszą historyczne wagony tramwajowe linii 36, na ulice wyjadą zabytkowe i historyczne autobusy linii 100, a na przejażdżkę kolejką wąskotorową w Piasecznie dowiezie nas linia autobusowa 51. Lewym brzeg Wisły z prawym połączą trzy promyWilga, Pliszka i Słonka, a do Serocka popłynie statek Zefir. Później, na krótko przed wakacjami do oferty Warszawskich Linii Turystycznych dołączy także linia tramwajowa T.


Linia tramwajowa 36

Trzydziestka szóstka początek swojej historii ma już w latach 60-tych. Jej pierwsza trasa wiodła z pętli na Potoku, przez Żoliborz i Śródmieście do placu Unii Lubelskiej. Linia kursowała na podobnej trasie przez 50 lat, prawie zawsze docierając do pętli na Potocką. Jako linia pod szyldem Warszawskich Linii Turystycznych wyjechała po raz pierwszy w maju 2019 roku. Historyczne wagony z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych trasę zaczynają na placu Narutowicza i mijają m.in Filtry Warszawskie, Politechnikę, Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową, Muzeum PRL-u, Rotundę, Ogród Saski, Muranów, żoliborskie kamienice, a trasę kończą przy Metrze Marymont.

Linia kursuje od 1 maja do 25 września w weekendy i święta – co 30 minut – obsługiwana przez trzy brygady. Dodatkowo, od 27 czerwca do 2 września trzydziestka szóstka będzie kursowała także w dni powszednie – co godzinę – obsługiwana przed dwie brygady.

Linia 36 zacznie trasę na placu Narutowicza i pojedzie na Marymont:
PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Krzywickiego – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Mickiewicza – Słowackiego – METRO MARYMONT

Linia autobusowa 100

Historia linii 100 w warszawskiej komunikacji jest dość bogata. W 1949 roku na ulice odbudowywanej stolicy wyjechała Setka w dwóch wariantach — 100L i 100P. Okrężna trasa zaczynała i kończyła się na placu Unii Lubelskiej. Oznaczenie “L” przy numerze informowało o kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a “P” o kursach w drugą stronę. Na ulice pod egidą Warszawskich Linii Turystycznych wróciła ponownie w 2018 roku. Tegoroczna trasa Setki, lekko inna niż zeszłoroczna, zaczyna się na Śródmieściu i zahacza o Mirów, Muzeum Powstania Warszawskiego, dawny Kercelak, Muzeum POLIN, Muranów, Multimedialny Park Fontann, Pragę, ZOO, praską plażę, bulwary wiślane, Centrum Nauki Kopernik, Powiśle, Trakt Królewski, Łazienki Królewskie, Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową i plac Konstytucji.

Linia kursuje od 1 maja do 25 września w weekendy i święta – co 45 minut – obsługiwana przez dwie brygady.

Linia 100 zacznie trasę na przystanku CENTRUM 02 (przy Domach Towarowych “Centrum”) i dalej pojedzie:
CENTRUM 02 – Marszałkowska – Królewska – Grzybowska – Towarowa – Okopowa – Anielewicza – Świętojerska – Bonifraterska – Konwiktorska – Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Nowy Zjazd – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – Ratuszowa – Wybrzeże Helskie – Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – Kruczkowskiego – Książęca – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Bagatela – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – CENTRUM 02

Linia tramwajowa T

Na tory tradycyjnie wyjedzie także kultowa Tetka obsługiwana przez tabor zabytkowy z kolekcji Tramwajów Warszawskich. Trasa zacznie się na placu Narutowicza, a tramwaj przejedzie obok m.in. Traktu Królewskiego, Muzeum Narodowego, bulwarów wiślanych, Muzeum Pragi, Starego Miasta, Muzeum Niepodległości i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Linia kursować będzie w weekendy i święta od 25 czerwca do 28 sierpnia. Obsłużą ją dwie brygady zabytkowych tramwajów klasycznych – obie z brygadą konduktorską na pokładzie.

Tramwaje linii T swoją trasę będą zaczynały co 45 minut na Placu Narutowicza:
PL. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. Zawiszy – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Poniatowskiego – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – 11 Listopada – Stalowa – Środkowa – Wileńska – CZYNSZOWA – Stalowa – 11 Listopada – Targowa – al. “Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – al. “Solidarności” – Towarowa – pl. Zawiszy – Grójecka – PL. NARUTOWICZA

Kolejka wąskotorowa i linia autobusowa 51

Początki istnienia kolejki wąskotorowej w Piasecznie sięgają aż XIX wieku. W latach 30. ubiegłego wieku wąskie tory zniknęły z placu Unii Lubelskiej, a w latach 60. kolejka została całkowicie wycofana z terenu Warszawy. Dzisiaj tory piaseczyńsko-grójeckiej kolejki wąskotorowej zaczynają się w Piasecznie, więc to dopiero stamtąd startuje przejażdżka kremowo-czerwonymi wagonami. Do stacji w Piasecznie dowiezie zabytkowy autobus linii 51, którego trasa w dużej części prowadzi śladem dawnej linii trolejbusowej.

Przejażdżki piaseczyńsko-grójecką kolejką wąskotorową odbywają się w każdą sobotę od 1 maja do 24 września. Autobus linii 51 dowożący do stacji Piaseczno Miasto odjeżdża o godzinie 13:00 z przystanku CENTRUM 03, oraz o godzinie 13:20 z przystanku METRO WILANOWSKA 01 w Warszawie. Pociąg odjeżdża o godzinie 14:00 ze stacji Piaseczno Miasto. Po zakończonej wycieczce kolejką autobus odwozi jej uczestników z Piaseczna do Warszawy.
W autobusach linii 51 i pociągach PGTKW obowiązuje specjalna taryfa biletowa. Szczegółowe informacje oraz możliwość zakupu biletów znaleźć można na stronie internetowej: www.kolejka-piaseczno.pl

Promy przez Wisłę i statek do Serocka

W tym roku kursują także trzy promy przez Wisłę:
• Pliszka (wzdłuż mostu Józefa Poniatowskiego do Stadionu Narodowego),
• Wilga (pomiędzy Podzamczem-Fontannami a ZOO),
• Słonka (pomiędzy Cyplem Czerniakowskim a Saską Kępą).

Od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 25 września promy kursują w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 maja i 17 czerwca. Od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie. Rejsy promami są bezpłatne, zabierają także rowery.

Wycieczkowy statek do Serocka pływa na trasie: Żerań (przystań przy przystanku Cementownia 02) – Kanał Żerański – Jezioro Zegrzyńskie – Serock i z powrotem.
Statek do Serocka będzie pływał od 1 maja do 25 września w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca.
Szczegóły dotyczące zakupu biletu znajdziesz w sekcji “Taryfa biletowa i zasady”.


Taryfa biletowa i zasady

Kliknij, aby otworzyć mapę

W pojazdach linii T, 36 i 100 obowiązuje pełna taryfa biletowa ZTM.

W pojazdach, w których znajduje się brygada konduktorska (linia T i 100) to ona skasuje bilet – możliwe jest to jedynie z biletami jednorazowymi przesiadkowymi oraz czasowymi. Konduktor lub konduktorka umieści pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) możliwy jest po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

Rejsy promami są bezpłatne, zaś na statek do Serocka i kolej wąskotorową potrzebne są oddzielne bilety.

We wszystkich tramwajach linii 36 i jednym z pojazdów linii 100 znajdą się kasowniki.

Uwaga – wszystkie pojazdy kursujące w ramach Warszawskich Linii Turystycznych są wysokopodłogowe. Wszystkie kursy linii T i 51 oraz wybrane kursy linii 100 realizowane są z obsługą konduktorską, która pozostaje do Państwa dyspozycji. Konduktorzy i konduktorki na każdorazową prośbę pomogą wsiąść, w razie potrzeby wnieść wózek, a także zająć miejsce w pojeździe.

Szczegóły dotyczące oferty i taryfy biletowej znajdują się na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.


Organizatorami Warszawskich Linii Turystycznych 2022
jest Zarząd Transportu Miejskiego oraz Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej,
we współpracy z Tramwajami Warszawskimi i Miejskimi Zakładami Autobusowymi.