KMKM Warszawa

Linia z okazji 10 lat od wycofania manualnych ikarusów

przód biało-czerwonego ikarusa nr 2600

W sobotę, 22 października na warszawskie ulice wyjechały trzy ikarusy pod banderą Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Obsługiwały linię okolicznościową z okazji 10 lat od wycofania tzw. „lewarków”.

Przejazd był bezpłatny, a autobusy oznaczone numerem linii I10 kursowały na trasie okólnej:

CENTRUM 》Marszałkowska – Andersa – Muranowska – Bonifraterska – pl. Krasińskich – Miodowa – Senatorska – Nowy Przejazd – al. “Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – al. “Solidarności” – Targowa – Kłopotowskiego – Jagiellońska – Zamoyskiego – Sokola – Zamoście – most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – Kruczkowskiego – Ludna – Wybrzeże Kościuszkowskie – Al. Jerozolimskie – Marszałkowska CENTRUM.

Do obsługi skierowaliśmy trzy wozy:

  • ikarusa 260.04 nr 289 z 1982 roku
  • ikarusa 280.26 nr 2600 z 1987 roku
  • ikarus 280.02 z 1988 roku w barwach PKS.

Na każdy z pojazdów na przystankach pasażerowie gromadzili się tłumnie. Najwięcej osób oczekiwało na przystanku początkowym pod domami handlowymi Centrum. Tu również, w wybranych kursach, możliwa była przesiadka do poprzedzającego autobusu lub innych linii Warszawskiego Transportu Publicznego.

Oczywiście linia I10 to nie tylko autobusy. Nie można zapomnieć o naszych Klubowiczach, którzy pełnili rolę kierowców, konduktorów oraz dokumentujących to wydarzenie.

Warto przypomnieć, że z „lewarkowymi” ikarusami pożegnaliśmy się w 2012 roku. Ostatnim przegubowcem był ikarus 280.26 nr 2306. 14 czerwca obsługiwał popołudniowy dodatek 018/186. Tego dnia autobus zrobił dwa kółka na trasie Szczęśliwice – Tarchomin i zjechał do zajezdni „Woronicza”. Najdłużej kursującym „lewarkiem” był krótki wóz nr 1299. Ostatni raz wyjechał dokładnie 10 lat temu, czyli 22 października, na popołudniową brygadę 04/338. Ikarus zrobił 4 kółka z placu Hallera na Utratę, po czym udał się do zajezdni „Stalowa”.

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny wszystkim pasażerom oraz Zarządowi Transportu Miejskiego za wsparcie naszej inicjatywy.