KMKM Warszawa

→ Pociągiem do Tłuszcza

Po raz kolejny wzięliśmy udział w Tłuszczańskim Dniu Techniki Kolejowej. Specjalną linię obsłużył autobus z naszej kolekcji.

Na stacji odbywała się wystawa taboru, na której można było zobaczyć m.in. wagony pasażerskie i konferencyjne PKP Intercity, lokomotywę Pesa Gama, należącą do spółki Ciech Cargo czy pojazdy techniczne.

Na terenie współorganizującego imprezę Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego Stacja Muzeum zaprezentowała makietę kolejową, udostępniono również symulator jazdy najbardziej znanej jednostki elektrycznej – EN57.

Osoby, które wcześniej dokonały zapisu, mogły zwiedzić Lokalne Centrum Sterowania w Tłuszczu oraz Sekcję Napraw i Eksploatacji Taboru Kolei Mazowieckich. Dojazd do obu lokalizacji zapewnił nasz Jelcz 120MM/1 nr 4340, który po ostatnich naprawach kratownicy i dachu oraz wymianie resorów po raz pierwszy wyjechał w dłuższą podróż.

Nasi klubowicze zapewnili również obsługę konduktorską w okolicznościowych pociągach.

Pociąg PKP Intercity, prowadzony lokomotywą EP05-23, czyli „czesiem”, dojechał do Tłuszcza z Warszawy Wschodniej przez Legionowo i Radzymin.

Tego dnia uruchomiono także pociągi retro, prowadzone lokomotywą spalinową SU42-510. Kursowały na trasach Bydgoszcz Główna – Tłuszcz przez Toruń Główny, Sierpc i Legionowo Piaski (pociąg „Mazowsze”, jednokierunkowo), Tłuszcz – Ostrołęka – Goworki przez Małkinię i Ostrów Mazowiecką (pociągi „Kurpie” i „Turbina”) oraz Tłuszcz – Bydgoszcz Główna przez Górę Kalwarię, Skierniewice, Kutno, Sierpc i Toruń Główny (pociąg „Kraina Jeziorki”, jednokierunkowo).

Przejazd tymi pociągami umożliwił miłośnikom kolei „zaliczenie” linii kolejowych, nieobsługiwanych w ruchu pasażerskim, takich jak linia kolejowa nr 34 (Małkinia – Ostrołęka) czy lk nr 13 (Krusze – Pilawa) oraz część lk nr 12 (Pilawa – Skierniewice) – tzw. „eS-eŁka” (od nazw miejscowości Skierniewice i Łuków).

Po południu nasz „kwadrat” zabierał chętnych na wycieczki po gminie Tłuszcz. Odwiedziliśmy miejscowości takie jak Rysie, Fiukały, Mokrą Wieś, Chrzęsne i Postoliska.


Partnerem 4. Tłuszczańskich Dni Techniki Kolejowej był Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.