KMKM Warszawa

→ Linią B na Boernerowo

W niedzielę 29 października na Boernerowo dojeżdżała specjalna linia tramwajowa B. Obsługiwana zabytkowymi wagonami przypomniała o 90. rocznicy otwarcia na tym osiedlu trasy tramwajowej, a także 73. rocznicy otwarcia w nowym, obecnym do dzisiaj kształcie.

90 lat temu, 22 października 1933 roku o godzinie 11 otwarto wybudowaną w zaledwie półtora roku trasę tramwajową, łączącą Ulrychów z osiedlem Łączności w Babicach. Torowisko wiodło ulicami Księcia Janusza, Obozową i Szosą Forteczną przez teren dzisiejszego lotniska. Otwarciu towarzyszyła huczna uroczystość, w trakcie której przecięto wstęgę i oficjalnie uruchomiono linię tramwajową B. Trasa tramwaju zmieniała się przez następne lata, nawet w trakcie okupacji – zawsze wiodła jednak na Boernerowo. Pod różnymi oznaczeniami – B, 22B i 22A – linia przetrwała aż do wybuchu Powstania Warszawskiego.

Po wojnie tramwaje starym torowiskiem, ale pod nowym oznaczeniem, wróciły jako linia 20 na Boernerowo. Cztery lata później, 29 października 1950 roku, otwarto wybudowane od podstaw torowisko w nowym śladzie: tym razem wiodło ono jednotorem na wprost ulicą Dywizjonu 303 i Kaliskiego do pętli Boernerowo. W tym układzie przetrwało aż do 2011 roku, kiedy to przy okazji budowy trasy S8 jednotorowy odcinek skrócono wyłącznie do ulicy generała Kaliskiego, dalej zastepując go standardowym ciągiem podwójnym. W tym roku obchodziliśmy 73. rocznicę otwarcia powojennej trasy.

Uruchomiona specjalnie z tych okazji linia tramwajowa B kursowała śladem dawnej trasy linii 20: z pętli Boernerowo ulicą generała Kaliskiego, Dywizjonu 303, Obozową, Młynarską, Okopową i Grójecką przez plac Narutowicza do pętli Banacha.

Linię obsłużyły dwie zabytkowe „berlinki” – nr 403-1 i 445. Ich fronty zdobiły tablice z krojem liter odtworzonym ze starych zdjęć, zgodnych z latami eksploatacji wagonów.

Pasażerowie po trasie mogli zobaczyć wyjątkowy jednotorowy odcinek trasy wraz z mijankami, a także klimatyczną pętlę na Boernerowie umieszczoną pośród niewielkiego lasku. Była to doskonała okazja do zwiedzenia malowniczego osiedla oraz spaceru po okolicy. Tramwaje kursowały przez całe popołudnie.

Frekwencja przerosła nasze oczekiwania: szacujemy, że przez cały dzień przewieźliśmy prawie tysiąc osób! Rozdaliśmy ponad 300 biletów, które szybko się skończyły. Największe zainteresowanie mieszkańców i mieszkanek miało miejsce na odcinku klimatycznego jednotoru na osiedlu Boernerowo – nieczęsto docierają tam zabytkowe tramwaje. Tak duże zainteresowanie, dobra frekwencja i miłe przyjęcie daje podstawy do uruchamiania linii na Boernerowo w kolejnych latach.

Dziękujemy, do zobaczenia!


Organizatorem linii B był
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej i Zarząd Transportu Miejskiego
we współpracy z Tramwajami Warszawskimi.