KMKM Warszawa

Tramwajem w godzinę “W”

1 sierpnia na torowiska kolejny raz wyjechały zabytkowe wagony linii W. Uczciliśmy w ten sposób warszawianki i warszawiaków poległych w Powstaniu Warszawskim.

Linia W kursowała z placu Narutowicza do pętli przy Cmentarzu Wolskim, mijając po drodze Muzeum Powstania Warszawskiego, Kercelak, czy powstającą Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Do obsługi pierwszej brygady planowany był tradycyjnie wagon Lw nr 541, a do drugiej – skład K nr 403-1 + ND nr 1620. Do obsługi pierwszej brygady skierowany został jednak wagon typu N nr 607 – wszakże to jego konstrukcja inspirowana była wagonem KSW, czyli wojennym wagonem tramwajowym produkowanym w latach 1943-1950.

Na pokładach obu brygad obsługę stanowili konduktorzy i konduktorki z KMKM przy wsparciu członków Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych i łódzkiego Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Zgodnie z naszą wieloletnią tradycją, równo o godzinie 17 w godzinę “W” pod Muzeum Powstania Warszawskiego rozległy się dźwięki syren i tramwajowych dzwonków, a przed wagonami stanęli konduktorzy i konduktorki, oddając w ten sposób cześć walczącym warszawiakom i warszawiankom, bohaterom i bohaterkom tamtych dni.

Linia W uruchamiana jest nieprzerwanie od 2000 roku – za wyjątkiem pandemicznego 2020 roku, kiedy wprowadzone ograniczenia nie przemawiały za uruchomieniem dodatkowych linii. Tegoroczne przejazdy odbywały się już po raz dwudziesty pierwszy.

Pamiętajmy o bohaterach i bohaterkach tamtych dni!


Organizatorami linii W w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego był Klub Miłośników Komunikacji MiejskiejZarząd Transportu Miejskiego oraz Tramwaje Warszawskie.