KMKM Warszawa

Znów zagraliśmy razem z WOŚP❤️️

W tym roku po raz kolejny zagraliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Pomimo pandemii, licznych restrykcji i obostrzeń, a także trudnej sytuacji uruchomiliśmy dwie linie okolicznościowe. Jesteś ciekawy, jak wyglądał nasz finał i ile wspólnie uzbieraliśmy?

Siema!

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała 29. raz. Po ponad dziesięciu latach od zakupu specjalistycznego sprzętu okołoporodowego Orkiestra musiała zbierać pieniądze na dokładnie ten sam cel. Zakupiony przed laty sprzęt nie był wystarczająco rozwijany i modernizowany przez instytucje państwowe, przez co powoli zaczął tracić swój potencjał, a to właśnie zdrowie najmłodszych jest najcenniejsze.


Autobusem i tramwajem z serduszkiem

Sztab Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej działa od przeszło 15 lat. Przez te wszystkie lata w naszym sztabie zgromadziliśmy dziesiątki osób, które chciały dzielić się swoim sercem i pomagać innym. Nieodłącznym elementem każdego finału są linie okolicznościowe, które corocznie organizujemy. W każdym z pojazdów znajdował się wolontariusz z naszego sztabu.

W tym roku na ulice wyjechały zabytkowe autobusy, które kursowały jako linia 29A. Trasę zaczynały na ulicy Bielańskiej, a następnie Traktem Królewskim jechały do Łazienek Królewskich.

Obsługę stanowiły dwa Ikarusy 260.73A z kolekcji Miejskich Zakładów Autobusowych oraz dwa autobusy z naszej. Po raz pierwszy z pasażerami na linię wyjechał odbudowany Jelcz PR110U nr tab. 5299 z 1978 roku, a także krakowski Jelcz M121MB z 2002 roku, który od 2018 roku jest pod skrzydłami naszego stowarzyszenia.


Oprócz autobusów wyjechały także zabytkowe tramwaje. Linia 29T swoje kursy zaczynała na Dworcu Wschodnim, jechała do Dworca Wileńskiego, a później mijając Stare Miasto, Plac Bankowy i Zajezdnię Wola docierała na Koło.

Do obsługi skierowany został wagon typu 102N nr tab. 5 i skład wagonów typu 105Na nr tab. 1000+1001, później zastąpiony wagonem solo nr tab. 1000.
Wzorem zeszłego roku, także ten Finał był okazją do zaprezentowania wyremontowanego tramwaju. Po remoncie wyjechał wagon typu 13N nr tab. 407. Odbudowana została jego rama i pudło. Po wypadku, który miał miejsce w 2019 roku, zyskał nowy przód. W środku pojawiły się nowe miękkie fotele i charakterystyczna posadzka. Wagon wyróżnia się względem innych tego typu tramwajów z kolekcji tym, że posiada w pełni zabudowaną kabinę — charakterystyczną dla końca lat 80-tych.


Sztab

Organizacja wydawania puszek i późniejsze zliczanie ich zawartości było nie lada wyzwaniem. Odmiennie względem poprzednich lat, tegoroczny sztab mieścił się w większej sali w Wolskim Centrum Kultury przy ulicy Obozowej. Przygotowane były środki dezynfekujące, a poszczególne stanowiska znajdowały się daleko od siebie. Wszyscy poruszający się w sztabie mieli zasłonięty nos i usta — wszystko to dla zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Wydawanie pierwszych puszek rozpoczęło się około godziny 8:00.

W tym roku chętnych do kwestowania było prawie 60 osób. Nasi wolontariusze – oprócz zbierania w uruchomionych przez nas liniach – pieniądze zbierali także na ulicach, w metrze, w komunikacji miejskiej oraz w centrach handlowych.

Zdawanie puszek rozpoczęło się około godziny 18:00. W tym roku z uwagi na obowiązujące ograniczenia każdy z wolontariuszy miał umówiony swój indywidualny termin.

Dużym ułatwieniem dla nas były maszyny zliczające do bilonu i banknotów. Niewątpliwie usprawniły one cały proces rozliczania wolontariuszy.


W tym roku udało nam się zebrać łącznie:

67 690,65 złotych

Za aukcje, które przygotowaliśmy wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego, udało nam się uzyskać 6501,85 złotych, do puszki stacjonarnej zebraliśmy 1 197,79 złotych, natomiast do eSkarbonki 10 819,00 złotych. Najwięcej zebrali nasi wolontariusze, którzy w puszkach mieli aż 49 172,01 złotych!

Serdecznie dziękujemy Wolskiemu Centrum Kultury za udostępnienie nam sali, w której mogliśmy obsłużyć naszych wolontariuszy i bezpiecznie przeliczyć pieniądze.