KMKM Warszawa

→ Rekordowy 31. finał WOŚP z KMKM!

Zgodnie z tradycją, Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej ponownie zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Na ulice wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje, a my pobiliśmy kolejny rekord – zebraliśmy ponad 100 tysięcy złotych!

Na trasach można było spotkać aż trzy linie obsługiwane zabytkowymi autobusami i tramwajami, a w nich naszych konduktorów i konduktorki, którzy tym razem wcielili się w rolę wolontariuszy i wolontariuszek. Dbając o bezpieczny przejazd i odpowiadając na pytania dotyczące pojazdów, zbierali do puszek datki na walkę z sepsą. Każdą z linii można było dojechać w rejon placu Bankowego, na którym rozstawiono orkiestrową scenę.

Pierwszą linią, która wyjechała na trasę była linia 31B, łącząca najmłodszą warszawską pętlę z Targówkiem Mieszkaniowym. Kursowała na trasie:

OSTROROGA – Ostroroga – Obozowa – Płocka – Górczewska – Leszno – al.”Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – al.”Solidarności” – Radzymińska – Gorzykowska – Handlowa – Unicka – Trocka – METRO TROCKA.

Obsługę stanowiły autobusy marki Jelcz: M121M nr 4891, M181M nr 7891 oraz niebieski M121MB nr DJ677. Była to pierwsza linia uruchamiana przez Klub, którą obsługiwały wyłącznie pojazdy niskopodłogowe – dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

niskowejściowe jelcze gotowe do wyjazdu na linię 31B

Chwilę po biegu pod nazwą „Policz się z cukrzycą” dołączyła do niej druga linia, oznaczona symbolem 31A. Jelcz „ogórek” nr 8081 wraz z PR110 nr 4617 łączyły plac Bankowy z Traktem oraz Łazienkami Królewskimi:

METRO RATUSZ-ARSENAŁ – Andersa – Świętojerska – pl.Krasińskich (powrót: Kapucyńska – al.”Solidarności”) – Miodowa – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – pl.Trzech Krzyży – Al.Ujazdowskie – al.Szucha – pl.Unii Lubelskiej – Bagatela – ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE (powrót: Al.Ujazdowskie).

Nie można zapomnieć o linii tramwajowej 31T, która na plac Bankowy dowoziła zarówno z Koła oraz Wiatracznej:

KOŁO – Obozowa – Młynarska – al.”Solidarności” – al.”Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – al.”Solidarności” – Targowa – al.Zieleniecka – rondo Waszyngtona – al.Waszyngtona – WIATRACZNA (powrót: Grochowska – Zamoyskiego).

Na trasie można było spotkać najbardziej warszawskie wagony zabytkowe, czyli „berlinkę” (wagon typu K) nr 445, dwie „parówki” (typ 13N) nr 795 i 407 oraz multimedialny wagon promocyjny na bazie wagonu 105Na nr 1006.

Warto również wspomnieć o specjalnej linii Tramwajów Warszawskich i Sztabu WOŚP Białołęka. Zabytkowy wagon typu K nr 403-1 oznaczony symbolem linii B łączył Metro Młociny z pętlą Winnica, po trasie linii nr 2.

Podsumowując, w zbiórce zorganizowanej przez nasze stowarzyszenie wzięło udział 60 wolontariuszy, którzy kwestowali w 9 pojazdach oraz stacjonarnie w innych punktach Warszawy.

Tramwaje Warszawskie zorganizowały atrakcje w jednym z najnowszych tramwajów w stolicy – hyundaiu. W wagonie stojącym na placu Bankowym można było poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.

Do tego wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego prowadziliśmy wiele aukcji pamiątek i atrakcji komunikacyjnych – m.in. trzy karty miejskie z unikatowym orkiestrowym wzorem, kalendarz KMKM na 2023 rok, dzień w siedzibie ZTM oraz wiele tablic liniowych.

Łącznie, ze wszystkich źródeł nasz sztab zebrał rekordową sumę

104 074,85 zł!

Na powyższą kwotę składa się:

  • 79 357,85 zł – zebrane przez wolontariuszy i wolontariuszki oraz do puszek stacjonarnych,
  • 19 475,00 zł – wpłaty na eSkarbonkę sztabu i indywidualne wolontariuszy,
  • 5 242,00 zł – wpłaty uzyskane z licytacji na portalu Allegro.

W tym roku pobiliśmy nasz rekord z 2019 roku, kiedy to zebraliśmy 100 552,20 złotych na rzecz WOŚP. A to jeszcze nie koniec – czekamy na rozliczenie wszystkich aukcji.

Zauważalne jest to, że wspierający w tym roku chętniej postawili na wpłaty elektroniczne – aż 18% sumy to wpłaty przez eSkarbonkę sztabu. Był to także pierwszy finał, kiedy wolontariusze z naszego sztabu kwestowali z terminalem do kart płatniczych – w ten sposób zebrano aż kilkaset złotych.

Sztab ponownie mieścił się w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego przy ul. Grochowskiej. Serdecznie dziękujemy za użyczenie sal konferencyjnych, zapewnienie ciepłych napojów oraz wypożyczenie maszyny do liczenia monet, która bardzo usprawniła cały proces.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie i zapraszamy za rok!

Siema!


Sztab KMKM podczas 31. finału WOŚP działał dzięki ogromnemu wsparciu Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, zespołu Tramwajów Warszawskich oraz innych partnerów.
Serdecznie dziękujemy!

Zdjęcie w nagłówku artykułu oraz w poście ilustrującym na facebooku – fot. Kuba Kisieliński