KMKM Warszawa

Zabytki w Grodzisku

Wzięliśmy udział w obchodach 500-lecia Grodziska Mazowieckiego oraz 95-lecia Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Z tej okazji przez dwa czerwcowe dni ulicami Grodziska na liniach specjalnych poruszały się dwa nasze niebieskie autobusy.

W sobotę, 11 czerwca na ulice miasta wyjechała linia K, której kursy były realizowane na trasie: Radońska WKD – Dworzec PKP – Radońska PKP co 30 minut (od 11:30 do 18:00), umożliwiającą dojazd na zwiedzanie lokomotywowni WKD.

W niedzielę, 12 czerwca mieszkańcy Grodziska i okolic mogli podróżować linią T, której częstotliwość wyniosła 45 minut, na trasie: Traugutta PKP – Radońska WKD – Traugutta PKP (od 11:00 do 19:15). Miała charakter turystyczny. Meandrując po zakamarkach miasta, dowoziła na obchody, które odbywały się w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego dworca Warszawsko-Wiedeńskiej Kolei Żelaznej.
Przejazdy liniami autobusowymi były bezpłatne, a nasi klubowicze w roli konduktorów wręczali okolicznościowe bilety.

W sentymentalną podróż ulicami miasta zabrały pasażerów autobusy: Jelcz 043 nr 8058 z 1974 roku oraz Ikarus 280.02 nr 484499-8 z 1988 roku. Obydwa pojazdy występowały w charakterystycznych niebieskich barwach PKS-u.

Oprócz tego w weekend, 20-21 sierpnia uruchomiliśmy dwie linie okólne – S i 500, obsługiwane naszymi autobusami w historycznych barwach PKS. Tym razem były to Jelcz 043 i San H100A. Można było się nimi dojechać w sobotę do Zabłotnia i Izdebna, a w niedzielę do Żukowa, Kłudzienka i Kłudna. Przejazdy autobusami były bezpłatne.

Bardzo dziękujemy miastu Grodzisk Mazowiecki oraz Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki za zaproszenie, Stowarzyszeniu Klub Miłośników EKD/WKD za bardzo dobrą współpracę i koordynację, a wszystkim naszym gościom za wspólną podróż w czasie ulicami Grodziska.