25 sierpnia, na koniec wakacji, odwiedziliśmy fabrykę autobusów MAN w Starachowicach. Pojechaliśmy tam naszą peerką nr 5299, która bezproblemowo dotarła na miejsce.
Po przybyciu do fabryki, zostaliśmy zapoznani z jej historią.
Obecna spółka MAN Bus została utworzona w 1999 roku jako Star Trucks Sp. z o.o. w Starachowicach. Spółka powstała w oparciu o zasadniczą część dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych „Star” produkującej samochody ciężarowe, kupionej od Grupy Zasada przez niemiecki koncern MAN.
W 2003 roku w oddziale w Starachowicach uruchomiono produkcję szkieletów nadwozi i komponentów autobusowych. Powstają tam również szkielety autobusów dla zakładów Neoman w Salzgitter oraz wiązki kablowe dla potrzeb innych zakładów grupy Neoman i MAN Nutzfahrzeuge A.G.. W sierpniu 2003 r. został wyprodukowany i przekazany klientowi 1000. autobus.
Podczas zwiedzania fabryki zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, które poznały proces powstawania autobusu, budowanego w Starachowicach od podstaw.
Każda z blach jest kształtowana na miejscu od zera. W ten sposób z gotowych elementów tworzony jest szkielet autobusu. (fot. ze zbiorów fabryki MAN)
Przeszliśmy całą ścieżkę produkcji. Największe wrażenie zrobiły na nas baseny, wykorzystywane do procesu kataforezy. Kataforeza to technika nakładania powłok lakierniczych z wykorzystaniem zjawiska elektroforezy, za sprawą czego nazywana jest malowaniem elektroforetycznym. Do tworzenia stabilnych, przenoszących ładunek elektryczny zawiesin, stosowanych do elektroforezy stosuje się takie materiały jak polimery, pigmenty, barwniki, ceramikę i metale. (fot. ze zbiorów fabryki MAN)
Na koniec wycieczki trener elektryków pokazał nam, w jaki sposób nowi pracownicy są wdrażani w swoje obowiązki. Zobaczyliśmy wtedy jak zachowuje się prąd w różnych przypadkach.
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej serdecznie dziękuje pracownikom fabryki za możliwość jej zwiedzenia i za miłe przyjęcie!