KMKM Warszawa

Świętowaliśmy Niepodległość we Wrocławiu

Narodowe Święto Niepodległości ma na celu upamiętniać odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku – po 123 latach zaborów. Zostało ono ustanowione w 1937 roku, zniesione po 8 latach i przywrócone z powrotem w roku 1989.

Data 11 listopada ma upamiętniać także zawarcie rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, który ostatecznie ogłosił i przypieczętował klęskę Niemiec podczas I wojny światowej. Dodatkowo, dzień wcześniej, do Polski przybył Józef Piłsudski. To właśnie wtedy Polacy uświadomili sobie, że naprawdę odzyskali niepodległość. To było 101 lat temu.

W ramach obchodów Święta Niepodległości we Wrocławiu, 11 listopada o godzinie 10:00 z placu przy Centrum Historii Zajezdnia wyruszyła Radosna Parada Niepodległości, kierując się na pl. Wolności, gdzie później odbyły się oficjalne uroczystości ze śpiewaniem pieśni patriotycznych, wojskową ceremonią i paradą formacji mundurowych. Na czele parady znajdowały się samochód należący wcześniej do Zbigniewa Brzezińskiego oraz nasz klubowy Jelcz 272MEX #1983 czyli miejski ogórek, a za nim 250 mażoretek, orkiestry strażackie, górnicze oraz włodarze miasta i licznie przybyli mieszkańcy.

Po zakończeniu parady odwiedzili nas Koledzy z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu, którzy zapozowali razem z nami do wspólnego zdjęcia biało-czerwonych Jelczy.

Tekst: Grzegorz Bąk