KMKM Warszawa

Testowaliśmy “elektryka”

Nowy Rok to nowe wyzwania. Dzięki uprzejmości spółki ARP E-VEHICLES mogliśmy przetestować elektryczny autobus polskiej produkcji Rafako EBUS.

Pojazd wyposażony jest w drzwi w układzie 1-2-0, z czego drugie z nich są odskokowe. Za system informacji pasażerskiej wraz z kasownikami odpowiada firma Pixel. W środku autobusu uwagę zwraca – w tych czasach tak bardzo potrzebny – automat do dezynfekcji rąk. Pasażerowie mogą również skorzystać z ładowarek USB. Krótki autobus sprawia przyjemne wrażenie. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zawieszenie, tłumiące wiele nierówności.

Autobus jest niewielkich rozmiarów – jego długość to tylko 8,5 m, dzięki czemu mógł wjechać w wąskie uliczki Śródmieścia. Jego ekologiczny napęd pozwolił nam odwiedzić również okolice rezerwatu Las Bielański bez szkody dla środowiska.

Krótki “elektryk” został wcześniej zaprezentowany przedstawicielom Miejskich Zakładów Autobusowych. W prezentacji brał udział nasz etatowy “ikarusiarz” – Grzegorz Bąk. Jak ocenił ten pojazd? – Mały zwinny autobus, przyjazny dla kierowcy, obsługuje się intuicyjnie, bez problemu da sobie z nim radę nawet tak zatwardziały pasjonat Ikarusów jak ja.

Konrad Frąk, który na co dzień prowadzi różne autobusy, w tym właśnie elektryczne, mówi: Pojazd prowadzi się przyjemnie. Na plus wyróżnia go zawieszenie dobrze tłumiące nierówności i precyzyjnie spasowane elementy wnętrza. Autobus żwawo reaguje na pedał przyspieszenia, co jest pomocne w dynamicznym ruchu miejskim. Baterie umieszczono jedynie w podwoziu, dzięki czemu autobus nie ma tendencji do przechyłów w zakrętach.

Należy oczywiście pamiętać, że jest to na razie prototyp, a nie produkt seryjny. Jako pasjonaci transportu trzymamy kciuki za wszystkich lokalnych producentów.

Firma ARP E-VEHICLES zapowiada, że E-BUS będzie dostępny w dwóch wariantach: 8,5 m długości i 10 m długości. Obecnie testowany jest przez miasta i gminy jako autobus miejski, podmiejski, ale także wyspecjalizowany autobus szkolny.

Już teraz zapraszamy także do wzięcia udziału w konkursie na nazwę pojazdu. Więcej szczegółów na profilu Facebook ARP E-VEHICLES.

Serdecznie dziękujemy firmie ARP E-VEHICLES za możliwość przetestowania autobusu.