KMKM Warszawa

Transexpo 2018

Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO to dobra okazja do zaprezentowania szerszej publiczności nestorów polskiej komunikacji. Jedną z gwiazd wystawy pt. “Takie były początki” był nasz Chausson.

W tym roku kieleckie targi witały gości w dn. 23-25 października, ale żeby wszystko przebiegło sprawnie, ruszyliśmy z Warszawy już w poniedziałek. Słynny “autobus czerwony” dotarł do stolicy województwa świętokrzyskiego bez problemów. Oprócz nas w kierunku Kielc podążały inne zabytki – jednym z nich był przedwojenny Krupp LD2,5H w barwach Wolnego Miasta Gdańsk. Mały autobus o niemieckim rodowodzie świetnie radził sobie w trasie – osiągał prędkość 85 km/h. Z południa dotarły także autobusy należące do MPK w Krakowie – niedawno odremontowany Ikarus 620 z przyczepą Karosa B40, San H01 polskiej produkcji i – wreszcie – wyróżniający się błękitnym kolorem Durant Rugby z 1929 roku.

Po ostatnich poprawkach wykonanych przez Piotrka i pana Andrzeja Pszczołę byliśmy gotowi do otwarcia organizowanej przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej wystawy. Po przecięciu wstęgi odbył się krótki program artystyczny.

Dopełnieniem autobusów w skali 1:1 były pojazdy w nieco mniejszej skali. Przygotowana przez Magdę wystawa modeli prezentowała różne epoki w komunikacji. Jedna z gablot była w całości poświęcona naszym pojazdom zabytkowym – honorowe miejsce zajmował w niej należący do Marcina Chausson.

Na Targach swoją premierę miały nowoczesne pojazdy takie jak Solaris Urbino 12 LE lite czy Mercedes-Benz Future Bus. Pokazano także trolejbus – Ursus CS18LFT należący do MPK w Lublinie.