KMKM Warszawa

Warszawskie Linie Turystyczne

Warszawa to miasto szczególne, pełne ciekawych miejsc oraz zaskakujących historii. W tym roku przy współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego, pasażerowie zyskają możliwość zapoznania się z naszym miastem dzięki liniom autobusowym, tramwajowym, promom, a także kolejce wąskotorowej!

1 maja 2019 w miasto wyruszą historyczne tramwaje linii 36, historyczne oraz współczesne autobusy linii 400, a na przejażdżkę wąskotorowym pociągiem dowiezie chętnych jeden z naszych zabytkowych autobusów. Oprócz atrakcji na lądzie będzie można skorzystać z czterech przepraw promowych oraz wybrać się na całodzienną wycieczkę statkiem “Zefir” do Serocka. Natomiast kultowa “Tetka” oraz linia 100 wyruszą w trasę już 22 czerwca.

Linia 100

Linia 100 rozpocznie swoje kursowanie 22 czerwca. Autobusy tej linii pojawiły się w Warszawie po długiej przerwie w 2018 roku i od razu zyskały sobie rzesze wiernych pasażerów. Na trasę wyruszą dwa zabytkowe autobusy z naszej kolekcji. Będą to autobusy: Jelcz MEX272 (lub 043) oraz Jelcz PR110M (lub 120MM/1).

Autobusy pojadą następującą trasą:
PL. ZAMKOWY – Podwale – pl. Krasińskich – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – Wybrzeże Szczecińskie – most Poniatowskiego –  Al. Ujazdowskie – pl. Unii Lubelskiej – Koszykowa – Towarowa – Grzybowska –  al. Jana Pawła II – Senatorska – PL. ZAMKOWY

W autobusach linii 100 obowiązuje taryfa biletowa ZTM Warszawa.

Linia 400

To nowość w tegorocznym sezonie turystycznym, która zostanie uruchomiona już 1 maja. Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby uruchomienia już nieco zapomnianych kultowych węgierskich autobusów marki Ikarus. Ostatni z tych pojazdów zjechał do zajezdni pod koniec 2013 roku. Do obsługi tej linii skierowane zostaną również współczesne autobusy.

Trasa przebiegać będzie: POWĄZKI – CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Okopowa – Anielewicza – Miodowa – Senatorska – Wierzbowa (powrót: Moliera) – pl. Piłsudskiego – Kredytowa – Jasna – Zgoda (powrót: Szpitalna – Mazowiecka) – Krucza – Al. Jerozolimskie – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Belwederska – Sobieskiego – al. Wilanowska – Przyczółkowa – Drewny – Przekorna – POWSIN – PARK KULTURY

W autobusach linii 400 obowiązuje taryfa biletowa ZTM Warszawa.

Linia T

Kultowa i rozpoznawalna linia T pojawia się na ulicach Warszawy od 1996 roku. To doskonała okazja do weekendowego zwiedzania Stolicy. Dzięki zabytkowym tramwajom możemy przenieść się w okres powojenny gdy Warszawa podnosiła się z gruzów. W kursach linii T oznaczonych w rozkładzie jazdy literą “p” zaprosi Was na przejażdżkę przewodnik, który opowiadać będzie o mijanych obiektach i atrakcjach. Linia rusza 22 czerwca. Linię obsłużą zabytkowe wagony typu K i N.

Zabytkowe tramwaje już tradycyjnie ruszą z placu Narutowicza i pojadą następującymi ulicami:
PL. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. Zawiszy – Al. Jerozolimskie – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Towarowa – Grójecka – PL.  NARUTOWICZA

W tramwajach linii T obowiązuje taryfa biletowa ZTM Warszawa.

Linia 36

Ponieważ mamy coraz więcej tramwajów, które jeszcze nie tak dawno pojawiały się na ulicach, wzorem autobusowej linii 400, do obsługi linii tramwajowej 36 zostaną skierowane wagony 13N (tak zwane “parówki”) czy poznański wagon 102N, a także wciąż popularne wagony 105Na czyli “akwaria”. Z okien tramwajów linii 36 zobaczymy klimatyczne przedwojenne okolice ulicy Filtrowej, socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową oraz malowniczy zielony Żoliborz. Wozy tramwajowe oznaczone liczbą 36 rozpoczną kursowanie 1 maja.

Tramwaje z numerem 36 pojadą ulicami:
PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – pl. Zbawiciela – Marszałkowska – Andersa – Mickiewicza – pl. Wilsona – Słowackiego – METRO MARYMONT

W tramwajach linii 36 obowiązuje taryfa biletowa ZTM Warszawa.

Kolejka wąskotorowa w Piasecznie oraz linia 51

Linia 51 była linią trolejbusową. Trolejbusy, pieszczotliwie nazywane “trajlusiami” lub “trajtkami”, definitywnie zniknęły z ulic w 1995 roku, natomiast początki istnienia kolejki wąskotorowej w Piasecznie sięgają aż XIX wieku. W latach 30. ubiegłego wieku wąskie tory zniknęły z placu Unii Lubelskiej, a w latach 60. kolejka została całkowicie wycofana z terenu Warszawy. Autobusowa linia 51 po części będzie rekompensować możliwość przejazdu śladem nieistniejącego już odcinka miejskiego kolejki wąskotorowej oraz zlikwidowanej linii trolejbusowej.
Do stacji kolejki dotrzemy autobusem by przesiąść się do kremowo-czerwonych wagonów i udać się do Runowa, gdzie będzie można usmażyć kiełbaskę na ognisku oraz wypocząć na świeżym powietrzu.

Linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Z autobusu można skorzystać na podstawie biletu, wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51.

Rozkład jazdy oraz sprzedaż biletów

Linie kursują we wszystkie soboty od 4 maja do 28 września oraz dodatkowo 1 maja.

Odjazdy autobusu linii 51:
przystanek Centrum 03 przy ul. Marszałkowskiej – 13:00
przystanek Metro Wilanowska 09 pętla autobusowa – 13:20

Odjazd pociągu ze stacji Piaseczno Miasto – 14:20
Powrót pociągu do stacji Piaseczno Miasto – ok. 17:40

Powrót autobusu linii 51 ze stacji Piaseczno Miasto – ok. 20 min po przyjeździe pociągu (ok. godziny 18:00)
Przyjazd na przystanek Metro Wilanowska – ok. godziny 18:40
Przyjazd na przystanek Centrum – ok. godziny 19:00

Szczegółowe informacje oraz możliwość zakupu biletów znaleźć można na stronie internetowej: www.kolejka-piaseczno.pl

Rejs statkiem “Zefir”

Warto wybrać się w całodzienny rejs Kanałem Żerańskim do Serocka. W tym sezonie podróż rozpoczyna się z przystani przy Podzamczu. Dalej statek popłynie w dół Wisły, a z jego pokładu można będzie podziwiać piękną panoramę starej oraz rozwijającej się Warszawy.

Rozkład rejsów

“Zefir” pływa od 1 maja do 30 czerwca w soboty, niedziele i dni świąteczne, a także 2 maja oraz 21 czerwca. Od 1 lipca do końca sierpnia – w piątki, soboty, niedziele i dni świąteczne. Od 1 do 15 września – w soboty i niedziele.

Sprzedaż biletów

Bilety można kupić w Punkcie Obsługi Pasażerów Metro Dworzec Wileński w środy i czwartki w godzinach 16-20, w piątki w godzinach 7-11 oraz w soboty od 8 do 12. Zapłacić można gotówką i kartą. Sprzedaż prowadzona jest także online, za pośrednictwem strony internetowej www.bilety24.pl.

Pasażerowie, którzy zrezygnują z rejsu do Serocka powinni zgłosić się (w godzinach sprzedaży biletów na rejsy do Serocka) do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Dworzec Wileński nie później niż na jeden dzień przed planowanym rejsem.

UWAGA: Bilety bezpłatne dostępne wyłącznie w punkcie sprzedaży stacjonarnej  POP „Dw. Wileński”.

Przeprawy promowe przez Wisłę

Brzegi Wisły łączą cztery bezpłatne przeprawy promowe:

  • “SŁONKA”: Cypel Czerniakowski – Saska Kępa
  • “PLISZKA”: Most Poniatowskiego – Stadion Narodowy
  • “WILGA”: Podzamcze-Fontanny – ZOO
  • “TURKAWKA”: Nowodwory – Łomianki

Rozkład rejsów

Promy od 1 maja do 30 czerwca pływają tylko w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz dodatkowo 2 maja oraz 21 czerwca. Od 1 lipca do końca sierpnia również w dni powszednie, natomiast od 1 do 15 września – w soboty i niedziele.

Wszystkie informacje o liniach turystycznych w sezonie 2019, a także rozkłady jazdy znajdziecie na stronie internetowej Warszawskich Linii Turystycznych.