KMKM Warszawa

Zlot zabytkowych autobusów w Bydgoszczy

Wyświetlacz z napisem "Piąty zlot zabytkowych autobusów"

W sobotę, 18 czerwca w Bydgoszczy odbył się V Zlot zabytkowych autobusów w Bydgoszczy. Nasi klubowicze pojechali tam pomarańczowym jelczem.

To kolejna edycja tego ciekawego zlotu, zorganizowana przez bydgoskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego. W tym roku można było spotkać pojazdy jeżdżące po polskich drogach wiele lat temu, jak również te najnowsze znane z MZK Bydgoszcz.

Na placu pojawiły się zabytkowe: san, jelcze, autosany, ikarusy, mercedes, volvo i MAN-y. Wśród współczesnych „liniowców” warto wyróżnić m.in. jednego z najnowszych solarisów oraz dwa solbusy.

Pojazd z naszej kolekcji, który odwiedził miasto nad Brdą, to jelcz L11/2 z 1989 roku – typowy autobus w konfiguracji z PKS. Warto wspomnieć, że ma on bydgoską historię, bowiem na początku eksploatacji przewoził pracowników elektrociepłowni.

Punktualnie w południe, zgromadzone pojazdy ruszyły w paradnym szyku ulicami miasta. Przejechały trasę spod klubu sportowego „Chemik”, przez ulice śródmieścia do pętli Rycerska, a następnie przez Dworzec PKP, centrum i Szwederowo wróciły na Wyżyny.

Po paradzie odwiedzający zlot mogli wybrać się linią specjalną do parku w Myślęcinku – tu autobusy kursowały co kilka minut! Dla chętnych przygotowane zostało też zwiedzanie zajezdni tramwajowej, do której również dowoziły zabytkowe autobusy.

Warto wspomnieć, że to wszystko nie było by możliwe gdyby nie zaangażowanie wielu ludzi, pasjonatów, a także gdyby nie głosy mieszkańców Bydgoszczy w ramach budżetu obywatelskiego!