KMKM Warszawa

Warszawskie Linie Turystyczne wracają na ulice stolicy!

A jednak!

Chociaż pandemia uniemożliwiła planowy start sezonu WLT i wszystko wskazywało na to, że w tym roku na stołecznych ulicach nie zobaczymy zabytkowych pojazdów, to po zniesieniu części obostrzeń, przwyracamy ich kursowanie.

W wakacje 2020 roku, razem z Zarządem Transportu Miejskiego, Piaseczyńsko-Grójeckim Towarzystwem Kolei Wąskotorowej oraz Tramwajami Warszawskimi, uruchamiamy linię autobusową i tramwajową oraz specjalne kursy piasczyńskiej wąskotorówki. Dla pasażerów dostępne będą także promy Wilga, Pliszka i Słonka.

Linia T oraz 100

W wakacyjne weekendy – od 4 lipca do 30 sierpnia – na stołeczne ulice będą wyjeżdżały zabytkowe tramwaje i autobusy.

Tramwaje turystycznej linii tramwajowej T będą zaczynały kursy na pętli Metro Marymont i pojadą ulicami: J. Słowackiego – A. Mickiewicza – Międzyparkowa – most Gdański – Ratuszowa – al. „Solidarności” – Wolska – Skierniewicka – Prosta – al. Jana Pawła II – T. Chałubińskiego – Nowowiejska – Marszałkowska – W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT.

Na trasie linii T spotkamy głównie zabytkowe tramwaje typu 105Na, czyli popularne “Konstale”.

Autobusy linii 100 będą kursowały na trasie: CENTRUM – Marszałkowska – Królewska – pl. marsz. J. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa – Świętojerska – M. Anielewicza – Karmelicka – Stawki – Muranowska – Konwiktorska – Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Nowy Zjazd – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – al. Zieleniecka – most Józefa Poniatowskiego – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Bagatela – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – CENTRUM.

W tramwajach linii T i autobusach linii 100 będą obowiązywały, jak zawsze, wszystkie bilety z taryfy ZTM. Do czasu zniesienia obostrzeń, pojazdy będą kursować bez obsługi konduktorskiej.

Mapa WLT na wakacje 2020

Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa

W każdą sobotę od 4 lipca do 30 września będzie można wybrać się na przejażdżkę wyjątkową kolejką wąskotorową.

Pociągi będą zabierały chętnych na wycieczkę z Piaseczna przez Runów do Tarczyna i z powrotem. W drodze powrotnej zaplanowana jest przerwa na piknik w Runowie. Z myślą o pasażerach kolejki przygotowano miejsce do biesiadowania, wiaty ze stołami, miejsce na ognisko. Można będzie także pograć z dziećmi w piłkę lub odpocząć w położonym nieopodal brzozowym zagajniku.

Osoby chcące dojechać do Piaseczna na przejażdżkę kolejką będą mogły skorzystać ze specjalnej linii autobusowej 51. Autobusy będą zaczynały kursy w centrum Warszawy i dojeżdżać do początkowego przystanku kolejki w Piasecznie, a po zakończonej wycieczce będą odwoziły jej uczestników do Warszawy. W tym roku – ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa – autobusem jednocześnie będą mogły podróżować maksymalnie 33 osoby.

W ofercie będą dostępne bilety na przejazd łączony – kolejką i autobusem linii dowożącej 51 oraz na przejazd tylko kolejką. Przykładowo, cena bilet normalnego na przejazd kolejką i autobusem to 40 zł, a przy dojeździe do Piaseczna na własną rękę – 35 zł. Bilety na przejazd koleją można kupić na stronie www.bilety.kolejka-piaseczno.pl. lub w kasie przed odjazdem pociągu – będą wtedy jednak droższe o 5 złotych.

Promy

Od 4 lipca trzy promy połączą brzegi Wisły:

  • Słonka – będzie pływała pomiędzy Cyplem Czerniakowskim a Saską Kępą i zabierała na pokład 23 osoby
  • Pliszka – będzie pływała wzdłuż mostu Józefa Poniatowskiego do Stadionu PGE Narodowego i zabierała na pokład 23 osoby
  • Wilga – będzie pływała pomiędzy Podzamczem-Fontannami a ZOO i zabierała na pokład 50 osób.

W lipcu i sierpniu promy będą pływały codziennie, a we wrześniu w weekendy. Co istotne, na pokład promu będzie można zabrać rower.

Przeprawy Słonką, Pliszką i Wilgą są bezpłatne.