KMKM Warszawa

→ Autosanem na zwiedzanie Częstochowy

W piątek, 5 maja 2023 roku, dzięki uprzejmości Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Częstochowie, członkowie i członkinie KMKM mieli przyjemność zwiedzić zajezdnię MPK oraz przejechać się ulicami miasta zabytkowym Ikarusem 280.

Około godziny 7 rano zebraliśmy się na pętli Metro Marymont, na której oczekiwał na uczestników kultowy obecnie Autosan H9, należący do dwóch naszych klubowiczów.

Po zameldowaniu się u naszego opiekuna, Beniamina Wójcika, udaliśmy się w przejazd po mieście zabytkowym Ikarusem 280.02 z 1982 roku. Była to okazja do zrobienia kilku zdjęć.

Po powrocie zostaliśmy oprowadzeni po zajezdni. Zaczynając od tramwajów, pokazano nam nową halę wyposażoną w tokarnię podtorową, a także hale obsługi codziennej.

Były w niej wystawione wagony eksploatowane przez MPK, dzięki czemu każdy zwiedzający mógł zajrzeć do kabiny i zobaczyć w jakich warunkach pracują codziennie motorniczowie.

Następnie udaliśmy się na tzw. „pole”, gdzie wystawiono skład klasycznych wagonów 4N1 z 1958 roku wraz z doczepą ND3 z 1955 roku. Co ciekawe, doczepa do 1968 roku jeździła w Warszawie z numerem 1724. Przed N-ką stał wagon 102Na z 1971 roku.

Po nasyceniu się tramwajami, udaliśmy się w kierunku autobusów.

klubowicze wchodzący do hali obsługi autobusów

Tabor autobusowy w Częstochowie zawsze charakteryzował się dużą różnorodnością. Było to ostatnie miasto w kraju eksploatujące znaczną ilość ikarusów 280, w tym “lewarów”, które zostały wyparte przez używane jelcze z Krakowa.

Obecnie we flocie MPK spotkamy autosany, many, mercedesy, solarisy a także solbusy. W ramach pogotowia technicznego można nadal zobaczyć dwa Ikarusy, bardzo cenione przez załogi mechaników za wszechstronność.

grupowe zdjęcie przy autosanie i zachowanym napisie: BHP to minimum ryzyka, maksimum korzyści.

Składamy podziękowania za tak ciepłe przyjęcie dla Zarządu MPK w Częstochowie oraz Panu Beniaminowi za oprowadzenie.