KMKM Warszawa

Jelcz 043 #8058

Remont

W styczniu 1999 roku, w obliczu planów złomowania, autobus został odkupiony przez Klub, celem remontu i zachowania, jako zabytek motoryzacji. Niestety poważna awaria silnika uniemożliwiła szybkie doprowadzenie autobusu do sprawności. Kolejne pięć lat autobus spędził oczekując kosztownego remontu na drugim placu zajezdni przy Redutowej. Dopiero na początku 2004 roku pojawiła się szansa na reanimację „ogórka”, dzięki propozycji wykorzystania go w filmie „Mistrz” Piotra Trzaskalskiego. Szczęśliwie udaje się znaleźć sponsora, który sfinansował zakup potrzebnych do remontu materiałów.

Ostatecznie w lipcu 2004 roku #8058 melduje się w wytwórni filmowej w Łodzi, gdzie po przybraniu odpowiedniego malowania i uzbrojeniu w rekwizyty „cyrku noża” dzielnie pozuje na planie zdjęciowym. Po zakończeniu zdjęć autobus wraca do Warszawy, gdzie otrzymuje klasyczne biało niebieskie malowanie i szereg historycznych detali, m.in. hak holowniczy do ciągnięcia przyczepy P01.

Premiera odremontowanego autobusu ma miejsce podczas Nocy Muzeów 18 czerwca 2005 roku. Od tej pory autobus regularnie występuje na różnych liniach okolicznościowych i imprezach związanych z komunikacją w Warszawie i w Polsce.

Remont w obiektywie: