KMKM Warszawa

→ Razem dla świadomości autyzmu

Na początku kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji w sobotę 6 kwietnia we współpracy z fundacją AleKlasa po raz kolejny uruchomiliśmy specjalną edukacyjną linię autobusową.

Przypadający na 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest od kilkunastu lat. Jego zadaniem jest edukowanie i zwrócenie uwagi na to, że autyzm nie jest chorobą, a innym wzorcem rozwoju, który towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Powodują go czynniki genetyczne, środowiskowe i neurobiologiczne. Skoro nie jest chorobą – nie podlega leczeniu, natomiast są terapie wspierające rozwój, najlepiej wsparte okazaną akceptacją.

Także tym razem – już trzeci rok z rzędu – włączyliśmy się w obchody tego wydarzenia. Na ulice ponownie wyruszyła specjalna linia A, której zadaniem było przypominanie o takich hasłach jak Autyzm, Asperger, czy Akceptacja, która osobom w spektrum jest bardzo przydatna, pomaga zrozumieć otaczający ich świat.

Do obsługi linii skierowaliśmy dwa pojazdy – oklejonego w specjalne hasła Solarisa Urbino 15 nr 8731 z naszej kolekcji oraz Neoplana N4020td nr 6960 z kolekcji Miejskich Zakładów Autobusowych. Linia zaczynała na przystanku Centrum, a następnie trasą W-Z i Radzymińską docierała na Targówek, skąd do Śródmieścia wracała mostem Gdańskim, Andersa i Marszałkowską.

Na pokładzie obu autobusów obecni byli edukatorzy z fundacji AleKlasa, którzy odpowiadali na pytania pasażerów i pasażerek. Jednym z nich był Maciej Ryszawy – członek naszego Klubu i konduktor, osoba w spektrum autyzmu i samorzecznik.

Mamy niezwykłe szczęście, że duża część osób w spektrum interesuje się transportem miejskim i zagadnieniami z nim związanymi. Być może autobus i tramwaj, wyróżniający się na tle innych pojazdów gabarytem oraz możliwością wejścia do niego i zobaczenia go od środka wywołuje niemałą satysfakcję wśród osób w spektrum autyzmu. To dla nas wyjątkowo ważne, aby przybliżać czym jest autyzm i nierozłączne z tym całe spektrum cech, a także uświadamiać, że autyzm nie jest chorobą i nie należy próbować go leczyć, a zwyczajnie – akceptować.

Osoby w spektrum autyzmu są wśród nas, lecz nie dostrzegamy ich na co dzień. Można czasem zauważyć ich odmienne zachowanie, lecz nie odtrącajmy takich osób! Prosty i zrozumiały, pozbawiony metafor język będzie dobrą receptą na zrozumienie siebie nawzajem.


Organizatorem linii A był
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz Fundacja AleKlasa
we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego i Miejskimi Zakładami Autobusowymi.