KMKM Warszawa

Noc Muzeów i Zlot Zabytkowych Autobusów 2018

Kolejna Noc Muzeów za nami! Wyjątkowa, klimatyczna, pełna wrażeń. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z niecodziennych majowych atrakcji i przypomnienia sobie tego magicznego dnia.

19 maja 2018 stołeczne muzea po raz piętnasty otworzyły swoje podwoje dla warszawiaków, chcących zwiedzić niedostępne na co dzień placówki i zakamarki miasta. Zgodnie z tradycją, również w tym roku Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego oraz Tramwajami Warszawskimi przygotował Zlot Zabytkowych Autobusów, dwie parady oraz linie muzealne, obsługiwane zabytkowym taborem. O wyjątkowości tegorocznej edycji Nocy Muzeów świadczy fakt, że na ulice Warszawy wyjechała także parada tramwajowa, zorganizowana z okazji 110-lecia tramwajów elektrycznych w Warszawie, a Tramwaje Warszawskie zaprosiły zwiedzających na teren Zakładu Naprawy Taboru T-3, umieszczonego przy ulicy Młynarskiej.

Przygotowania do tego niecodziennego wydarzania pochłonęły naprawdę dużo czasu oraz siły. Czasu co prawda nie byliśmy w stanie odzyskać, ale siłę owszem. W tym celu, wieczorem, 18 maja, wraz z miłośnikami z całej Polski spotkaliśmy się na integracyjnym pikniku, gdzie wymienialiśmy się doświadczeniami i wspomnieniami oraz zebraliśmy energię na następny, długi dzień.

19 maja, na terenie CWS Włościańska od samego rana trwały “ostatnie szlify” przed wyjazdem autobusów na miasto. Był to bardzo ważny dzień dla naszego Jelcza M121M nr 4891, gdyż po raz pierwszy miał się pokazać szerszej publiczności po generalnym remoncie oraz “demodernizacji”.

Pod Pałacem Kultury pojawiło się niemal 40 unikatowych pojazdów z całej Polski, między innymi z Krakowa, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina, Nowego Sącza oraz Nakła nad Notecią. Nie zabrakło oczywiście stałych bywalców Zlotu, ale oczy zwiedzających najbardziej cieszyły niespodzianki w postaci na przykład Jelcza 080, Mercedesa O305 oraz TAM-a 190A 11.

Parę minut po godzinie 12:30 z Placu Defilad wyruszyły zabytkowe autobusy, zmierzając do celu trasą PL. DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – most Poniatowskiego – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – Trasa W-Z – Andersa – Mickiewicza – Słowackiego – Włościańska – METRO MARYMONT.

W tym samym czasie, na terenie Zajezdni R4 Żoliborz trwały przygotowania do wyjazdu wagonów na paradę tramwajową. Na zdjęciach poniżej nasi konduktorzy oraz wagon 13N nr 503, który tego dnia miał swoją premierę po remoncie i przywróceniu do wyglądu z lat 60.

Po uformowaniu parady, wagony zwartym szykiem wyruszyły w kierunku Metra Marymont. Wśród nich znalazł się wspomniany wcześniej wagon nr 503 oraz między innymi wagon typu A nr 43, “batyskaf” (112N nr 3001) oraz wagon techniczny (K nr 2112).

Na pętli Metro Marymont część pasażerów z parady autobusowej przesiadła się do wagonów tramwajowych. Około godziny 14:00 pierwsze wozy odjechały w kierunku Placu Narutowicza, obierając następującą trasę: METRO MARYMONT – Słowackiego – Mickiewicza – Andersa – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA

Po zakończeniu obydwu części parady, autobusy i tramwaje zjechały do zajezdni, gdzie przygotowywały się do rozpoczęcia kursowania na liniach muzealnych A, K i P (linie autobusowe) oraz M (linia tramwajowa). Od godziny 18:30 aż do godziny 2:30 linie kursowały po Warszawie (linia P dojeżdżała aż do Piaseczna, do kolejki wąskotorowej), dowożąc pasażerów do niektórych warszawskich muzeów i w inne interesujące miejsca. Plac Defilad stał się zaś pętlą dla muzealnych linii autobusowych.

Na terenie ZNT T-3 Tramwaje Warszawskie przygotowały wystawę taboru. Zwiedzający mogli zobaczyć zarówno stare, jak i nieco nowsze warszawskie tramwaje. Jedną z atrakcji był wagon typu 105Na, przechodzący obecnie naprawę główną. Swoją premierę miał także wagon wieżowy, tak zwany “drewniaczek”. Czas spędzony w hali ZNT T-3 umilała tramwajowa orkiestra dęta, a na scenie prezentowała się grupa teatralna Warszawiaki. Jedno jest pewne – tak wielu atrakcji nie było na żadnej z dotychczasowych Nocy Muzeów.

Z tego miejsca pragniemy podziękować wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w zorganizowanych przez nas atrakcjach, a także Tramwajom Warszawskim za współpracę przy organizacji 15. Nocy Muzeów. Liczymy na to, że zobaczymy się za rok w jeszcze liczniejszym gronie!