KMKM Warszawa

Wracają Warszawskie Linie Turystyczne

W ubiegłym roku kursowanie Warszawskich Linii Turystycznych stanęło pod znakiem zapytania. Rosnące statystyki zakażeń koronawirusem nie wróżyły nic dobrego. Po zniesieniu większości obostrzeń udało się jednak uruchomić linie 4 lipca: najpierw w nieco okrojonej formie, a później – w prawie tradycyjnej ofercie.

Z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego wyjeżdżamy również w tym roku – od 1 maja. Wraz z Zarządem Transportu Miejskiego, Miejskimi Zakładami Autobusowymi i Tramwajami Warszawskimi uruchamiamy linię autobusową i aż dwie linie tramwajowe. Tradycyjnie pływają także promy przez Wisłę: Wilga, Pliszka i Słonka.

Od 15 maja do oferty dołączają także przejazdy piaseczyńską wąskotorówką.


Linia 100

W wakacyjne weekendy i święta – od 1 maja do 26 września – po ulicach stolicy kursuje znana już Setka. Po drodze odwiedza m.in. Stare Miasto, Muzeum POLIN, Multimedialny Park Fontann, Starą Pragę oraz Łazienki Królewskie.

Obsługuje ją nasz Jelcz PR110M nr tab. 4617 z konduktorem na pokładzie oraz Ikarus 260.73A nr tab. 6905 z kolekcji MZA lub inne rezerwowe pojazdy.

Autobusy linii 100 odjeżdżają co 45 minut z przystanku CENTRUM 02 (przy Domach Towarowych Centrum) i dalej jadą:
CENTRUM – Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa – Świętojerska – Anielewicza – Karmelicka – Stawki – Muranowska – Konwiktorska – Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Nowy Zjazd – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – al. Zieleniecka – most Poniatowskiego – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Bagatela – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – CENTRUM

Linia T

Na tory tradycyjnie wyjedzie także Tetka obsługiwana przez tabor zabytkowy z kolekcji Tramwajów Warszawskich. Trasa zacznie się na Placu Narutowicza, a tramwaj przejedzie obok m.in. Traktu Królewskiego, Muzeum Narodowego, Bulwarów Wiślanych, Muzeum Pragi, Starego Miasta, Muzeum Niepodległości i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Linia kursuje w weekendy i święta od 26 czerwca do 29 sierpnia. Obsługują ją dwie brygady zabytkowych tramwajów klasycznych – obie z konduktorami na pokładzie.

Tramwaje linii T swoją trasę zaczynają co 45 minut na Placu Narutowicza:
PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozlimskie – most Poniatowskiego – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – Trasa W-Z – al. “Solidarności” – Okopowa – Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA

Linia 36

Linia 36 od początku swojego kursowania – już od lat 60-tych – przemierzała ulicę Marszałkowską. Została ponownie uruchomiona dwa lata temu w ramach Warszawskich Linii Turystycznych. 36-tka trasę zaczyna na Placu Narutowicza i odwiedza m.in Filtry Warszawskie, Politechnikę, Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową, Muzeum PRL-u, Rotundę, Ogród Saski, Muranów, żoliborskie kamienice, a trasę kończy przy Metrze Marymont.

Kursuje od 1 maja do 26 września w weekendy i święta – co 30 minut – obsługiwana przez cztery brygady. Nowością jest to, że od 26 czerwca do 3 września trzydziestka szóstka będzie kursowała także w dni powszednie – co godzinę – obsługiwana przed dwie brygady.

Linia 36 zacznie trasę na Placu Narutowicza i pojedzie na Marymont:
PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Krzywickiego – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Mickiewicza – Słowackiego – METRO MARYMONT

Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa

Od 15 maja startują przejazdy Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej.

Pociągi zabiorą chętnych na wycieczkę z Piaseczna przez Głosków, Runów i Złotokłos do Tarczyna. W drodze powrotnej zaplanowana jest przerwa w Runowie. Tuż przy peronie znajduje się leśna polana oraz zagajnik.

Osoby chcące dojechać do Piaseczna na przejażdżkę kolejką mogą skorzystać ze specjalnej linii autobusowej 51. Autobus zaczyna kursy w centrum Warszawy, po drodze zatrzymuje się przy Metrze Wilanowska i dojeżdża do początkowego przystanku kolejki w Piasecznie. Po zakończonej wycieczce odwozi jej uczestników do Warszawy.

Linie kursują w soboty od 15 maja do 25 września oraz 3 czerwca.

Promy

W tym roku – od 1 maja do 26 września – kursują także trzy promy przez Wisłę:
Pliszka (wzdłuż mostu Józefa Poniatowskiego do Stadionu PGE Narodowego),
Wilga (pomiędzy Podzamczem-Fontannami a ZOO),
Słonka (pomiędzy Cyplem Czerniakowskim a Saską Kępą).

W okresie 1 maja – 30 czerwca promy pływają w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo w dni powszednie 1 i 4 czerwca. Od 1 lipca do 31 sierpnia promy kursują codziennie, a we wrześniu połączą brzegi Wisły tylko w weekendy.

Rejs statkiem do Serocka

Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a samo Jezioro Zegrzyńskie to prawdziwy raj dla wędkarzy oraz amatorów sportów wodnych. W drodze do Serocka statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. W Serocku wycieczkowicze mają około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży.

Statek pływa na trasie: Żerań (przystań przy przystanku Cementownia 02) – Kanał Żerański – Jezioro Zegrzyńskie – Serock i z powrotem. Rejsy odbywają się w soboty i niedziele od 3 lipca do 26 września.

Taryfa biletowa i zasady

Mapa inii WLT do 25.06

W pojazdach linii T, 36 i 100 obowiązuje pełna taryfa biletowa ZTM.

W pojazdach, w których znajduje się konduktor (linia T i 100) to on skasuje bilet – możliwe jest to jedynie z biletami jednorazowymi przesiadkowymi oraz czasowymi. Konduktorzy umieszczą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) możliwy jest po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

Rejsy promami są bezpłatne, zaś na statek do Serocka i kolej wąskotorową potrzebne są oddzielne bilety.

We wszystkich tramwajach linii 36 i jednym z pojazdów linii 100 znajdą się kasowniki.
Uwaga – wszystkie pojazdy kursujące w ramach Warszawskich Linii Turystycznych są wysokopodłogowe.

Szczegóły dotyczące oferty i taryfy biletowej znajdują się na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Przypominamy, że wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust maseczką!


Grafika końcowa dekoracyjna. Po lewej stronie umieszczony autobus Jelcz, po prawej czerwony okrąg, na dole czarny most i chmury. Umieszczone logo WTP, Dzielnica Wisła oraz Zakochaj się w Warszawie.