KMKM Warszawa

Radosna Parada Niepodległości

Stulecie Niepodległości Polski świętowaliśmy także we Wrocławiu. Nasz Mex uczestniczył w Radosnej Paradzie Niepodległości.

Stolica Dolnego Śląska uczciła to wydarzenie w niecodzienny sposób. O godz. 10:00 z czterech stron miasta ruszyły parady zmierzające na pl. Wolności. W grupie startującej spod dawnej zajezdni “Grabiszyńska” jechał nasz ogórek, nawiązujący do symbolu wrocławskiej “Solidarności”. To właśnie na tej zajezdni 26 sierpnia 1980 r. wybuchł strajk pracowników solidaryzujących się z robotnikami z Wybrzeża. Rozpoczął go Tomasz Surowiec, który takim autobusem zastawił bramę zajezdni.

Na pamiątkę tego zajścia placówka muzealna Centrum Historii Zajezdnia, która dziś mieści się w tym miejscu, zachowała Jelcza 043. Autobus nie jest obecnie w stanie jeździć o własnych siłach, więc staraliśmy się godnie go zastąpić. Mex został udekorowany we flagi “Solidarności”, kwiaty i ważne dla pracowników hasła, takie jak “21 x TAK!”. Do autobusu zostali zaproszeni przedstawiciele “Solidarności”, którzy brali udział w tamtych wydarzeniach. Naszą część parady prowadziło auto Zbigniewa Brzezińskiego, dzięki któremu Stany Zjednoczone aktywnie zaangażowały się w rozwiązanie kryzysu w Polsce wspierając “Solidarność”. Ważne ogniwo parady stanowili również członkowie Gwardii Gryfa i mażoretki z polskimi flagami.