KMKM Warszawa

→ Peerką do Ostrowca

Z okazji Dni Ostrowca Świętokrzyskiego zostaliśmy zaproszeni do udziału w pikniku z Jelczem PR110U nr 5299. Korzystając z okazji klubowicze zwiedzili nowoczesną zajezdnię miejskiego przewoźnika, na której przywitał nas prezes MZK Ostrowiec Świętokrzyski, pan Jarosław Kateusz.

Baza, znajdująca się przy ul. Samsonowicza, jest zupełnie nowym miejscem na mapie Ostrowca. Teren został oddany do użytku w 2023 roku. Zajezdnia wyposażona jest w ładowarki dla autobusów elektrycznych, nowoczesną myjnię i podnośnik dla 12-metrowych autobusów. Nowy budynek administracji mieści pomieszczenie dyspozytora, kasy oraz pomieszczenie obsługi kierowców. Północna część terenu zagospodarowano jako parking dla autobusów wraz z drogami manewrowymi, natomiast południowa została przygotowana do ewentualnej budowy stacji paliw. Planowane jest także umieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu hali.

Inwestycje te zostały zrealizowane w ramach funduszy europejskich pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na cele strategii niskoemisyjnej oraz na wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej.

MZK Ostrowiec Świętokrzyski posiada 9 hybrydowych autobusów MAN Lion`s City 12 z 2022 roku, 8 autobusów elektrycznych MAN Lion`s City 12 z 2022 roku oraz 6 autobusów hybrydowych Solaris Urbino 12 IV generacji. W ostatnim czasie zakupiono też 8,5-metrowe autobusy elektryczne marki Yutong, które zostaną dostarczone w pierwszym kwartale 2024 roku.

Oprócz tego, rezerwowo, na stanie przedsiębiorstwa jest jeszcze 11 autobusów Jelcz Mastero, które zostały zakupione z Warszawy. Pojazdy te spotkały się z wielkim rozrzewnieniem naszych klubowiczów. Właśnie obok takich autobusów postawiliśmy naszą peerkę.

Nasz kolega Wojtek Imiołek, który na co dzień prowadzi autobusy MAN, przetestował dużo nowszy odpowiednik znanych sobie pojazdów. Ocenił jazdę jako bardzo przyjemną i dynamiczną. Osoby wracające do Warszawy zostały odwiezione na dworzec kolejowy takim pojazdem, za którego kierownicą zasiadł pan Andrzej Praszyński.

W sobotę, 26 sierpnia wzięliśmy udział w pikniku. Nasza peerka została zaprezentowana na placu przed KSZO obok jednego z elektrycznych MAN-ów.

W dniach 25-27 sierpnia uruchomiono też specjalną linię autobusową o symbolu X, która umożliwiła mieszkańcom dotarcie oraz powrót ze Stadionu KSZO. Linię obsługiwały Jelcze Mastero.

Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej serdecznie dziękuje prezesowi Jarosławowi Kateuszowi, panu Andrzejowi Praszyńskiemu i dyrektorowi ds. taboru Stanisławowi Choince za ciepłe przyjęcie!