KMKM Warszawa

Zlot Stowarzyszeń Miłośników Transportu Miejskiego

Organizatorem Zlotu było Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego. Nasi koledzy z Pomorza, pod przewodnictwem Pani Prezes Anity Płonowskiej, wyszli z inicjatywą reaktywowania spotkań po dziesięcioletniej przerwie. Spotkania te mają na celu wymianę doświadczeń oraz zdobywanie nowych znajomości. Samo spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, a gospodarze ustawili następnym organizatorom poprzeczkę na bardzo wysokim poziomie. Zlot odbył się w dniach 28.02 – 1.03 2020.

Pierwszy dzień spotkania przebiegał pod znakiem integracji: zwiedzaliśmy zajezdnię tramwajową, trolejbusową i bazę SKM, a także udaliśmy się na przejazd drezynami rowerowymi. To ostatnie wydarzenie cieszyło się chyba największym uznaniem. Po całym dniu pełnym wrażeń spotkaliśmy się w jednym z pubów, by już na spokojnie poznać się i porozmawiać.

Drugi dzień upłynął pod znakiem wykładów na temat wykluczenia transportowego czy autonomicznej elektromobilności i tzw. problemu ostatniej mili. Mieliśmy również możliwość zapoznania się planami rozwoju Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i poznania historii zlikwidowanych linii tramwajowych. W tym dniu każde ze stowarzyszeń miało też możliwość zaprezentowania swoich dokonań, opowiedzenia o planach na przyszłość oraz przedstawienia problemów, z jakimi muszą się na co dzień mierzyć.

Ostatni dzień spotkań nastawiony był na panele dyskusyjne. Rozmawialiśmy o działalności naszych stowarzyszeń oraz możliwościach pozyskiwania środków finansowych z funduszy zewnętrznych. Wymieniliśmy się doświadczeniami z organizacji linii turystycznych i innych imprez okolicznościowych, mających na celu przybliżenie transportu publicznego ludziom.

Serdecznie dziękujemy kolegom z Pomorza za wspaniale spędzony czas. Organizacji kolejnego spotkania (w 2021 roku) podjęli się koledzy z Łodzi. Mamy nadzieję, że wysoki i merytoryczny poziom zostanie utrzymany.

Gospodarzem spotkania było Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego.

W spotkaniu wzięły udział delegacje z klubów i stowarzyszeń: