KMKM Warszawa

→ Kolejny rekord KMKM dla WOŚP!

Po raz 32. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na ulice wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje, a sztab KMKM kolejny rok z rzędu pobił rekord zebranej kwoty mamy prawie 180 tysięcy złotych!

KMKM gra z WOŚP już niemal 30 lat. Także w tym roku, jak nakazuje tradycja, na ulice stolicy wyjechały linie obsługiwanie zabytkowymi autobusami i tramwajami. W środku w miejsce brygad konduktorskich pojawili się wolontariusze i wolontariuszki, którzy zamiast pobierać opłaty za bilet – zbierać datki do kartonowych puszek. Tegoroczny finał poświęcony był walce z chorobami płuc po pandemii COVID-19.

W tym roku sercem 32. finału WOŚP były błonia PGE Narodowego. Na kiludziesięciu tysiącach metrów kwadratowych ustawiono scenę, młyńskie koło, studio finału i namioty z atrakcjami od partnerów.

Autobusem i tramwajem z serduszkiem

Chwilę po godzinie 12 kursowanie rozpoczęła linia autobusowa 32A. Połączyła Gocław z miasteczkiem WOŚP na błoniach PGE Narodowego i dworcem Wileńskim. Przebieg trasy zbliżony był linii 509.

Obsługę linii stanowiło sześć autobusów. Pasażerów przewoził Ikarus 280.37 nr 6954, Ikarus 260.73A nr 6306, niebieski Jelcz 043 „Ogórek” oraz Autosan H9-21. W trosce o osoby o ograniczonej sprawności fizycznej, do obsługi skierowane zostały także autobusy niskopodłogowe – Neoplan N4020td nr 6960 oraz Jelcz M121M nr 4891.

Po zakończeniu kursowania na linii 32A Jelcz M121M, Ikarus 280.37 i 260.73A obsłużyły kursy rozwozowe. Kolejno po trasach linii 202 w kierunku Gocławka Wschodniego, 125 w kierunku Międzylesia i 123 w kierunku Lubelskiej.

Wyjątkowym gościem był Autosan H9-21 z 1991 roku z Muzeum Techniki im. Władysława Drybsa. Dobrze znane kremowo-pomarańczowe malowanie oraz klasyczne klamkowe drzwi spowodowały, że autobus cieszył się niezwykle dużym zainteresowaniem.

Niedługo przed autobusami linii 32A wyruszyły także tramwaje 32T. Podobnie jak rok temu łączyły Koło ze Starym Miastem, miasteczkiem WOŚP i Wiatraczną.

Do obsługi wytypowanych zostało pięć wagonów: dwie trzynastki (typ 13N) nr 407 i 503, spięty w skład wagon 4Nj nr 838 i doczepa 4ND nr 1811 oraz multimedialny wagon promocyjny (typ 105Na po przebudowie) nr 1006.

Tramwaje Warszawskie na pętli przy alei Zielenieckiej, w bezpośrednim sąsiedztwie miasteczka WOŚP, zorganizowały w tramwaju Hyundai 140N szkolenia z pierwszej pomocy. Oprócz tego dostępna była gorąca herbata.

Równo o godzinie 20 wystrzeliło światełko do nieba. Dzięki bliskości sceny od pętli przy alei Zielenieckiej pokaz można było oglądać z okien stojących tam tramwajów zabytkowych.

Wolontariusze, aukcje i rekord

Dla sztabu KMKM kwestowało 56 wolontariuszy i wolontariuszek. Zebrali oni łącznie 89 060,26 złotych do tradycyjnych puszek – to połowa całej kwoty zebranej przez sztab. Najwyższy wynik indywidualny uzyskała Lena Borucka, która zebrała 4153,06 złotych. Puszki stacjonarne pojawiły się także w przedszkolu nr 48 „Zielony Groszek”, siedzibie spółki PL.2012+ oraz gospodzie „Do syta”.

Nie możemy zapomnieć też o konduktorach i konduktorkach, instruktorach nadzoru ruchu i kierowcach oraz motorniczych, którzy odpowiadali za sprawne kursowanie obu linii.

W tym roku do ulicznej kwesty włączyła się także Dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego Pani Katarzyna Strzegowska. Był to pierwszy raz w roli wolontariuszki, ale dzięki udanemu debiutowi na pewno nie ostatni!

Podobnie jak w ubiegłorocznym finale bardzo popularnym sposobem na wsparcie sztabu były wpłaty elektroniczne do eSkarbonki, do której udało się zebrać łącznie 49 125 złotychto aż 27% całej sumy zebranej przez Klub. Rekord kwoty w indywidualnej skarbonce wolontariusza należy do Jana Rywina (21 000 złotych). Do wirtualnej puszki zbierał także Areszt Śledczy Warszawa-Grochów.

Z wystawionych przez nas aż 83 licytacji na portalu Allegro, udało się zebrać 40 639,15 złotychco stanowi prawie 25% całej kwoty zebranej przez sztab. Największą popularnością cieszyły się komunikacyjne fanty, jak na przykład boczne tablice liniowe, przystankowe rozkłady jazdy, plakaty czy usługa przejazdu autobusem z kolekcji KMKM i personalizowana tablica boczna.

Dzięki współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego do wylicytowania był także dzień w ZTM, limitowana seria plakatów z pojazdami WTP czy srebrne przypinki z charakterystycznym logo. W tym roku do naszych aukcji po raz pierwszy dołączyła Szybka Kolej Miejska oraz Metro Warszawskie. Dzięki ich wsparciu dwoje szczęśliwców będzie mogło zwiedzić bocznicę na Szczęśliwicach czy też poczuć się jak maszynista metra. Dla osób niezwiązanych z transportem nasz sztab również przygotował kilka niespodzianek. Dzięki Polskiemu Związkowi Brydża Sportowego fani tej dyscypliny będą mogli rozegrać turniej w parze z arcymistrzami. Z kolei Centralna Biblioteka Wojskowa przekazała na aukcję kilkadziesiąt ciekawych książek o tematyce historycznej.

Możemy śmiało ogłosić, że w tym roku pobiliśmy zeszłoroczny rekord naszego sztabu, który wynosił 104 074,85 złotych. To efekt wysiłku wolontariuszy i wolontariuszek, a także pracy kilkunastu osób w sztabie.

W 32. finale WOŚP ❤️ zebraliśmy łącznie

178 824,41 PLN!

Sztab KMKM nr 852 ponownie mieścił się w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego przy ulicy Grochowskiej 316/320. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zarządu Transportu Miejskiego za użyczenie sal konferencyjnych, zapewnienie ciepłych napojów i poczęstunku oraz wypożyczenie maszyny do liczenia monet, która bardzo usprawniła cały proces.

Serdecznie dziękujemy, do zobaczenia za rok. Siema!


Organizatorem Sztabu WOŚP nr 852 oraz linii okolicznościowych z okazji 32. finału był Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz Zarząd Transportu Miejskiego.

Partnerzy sztabu: Tramwaje Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe, Szybka Kolej Miejska, Metro Warszawskie, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Polski Związek Brydża Sportowego, Koło Miłośników Metra, Zrobotyzowani, Oddział Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej, Migawki by AP, Awizonosz, Centralna Biblioteka Wojskowa oraz inni prywatni darczyńcy.